Ponad 1,6 mln zł na mammografię w subregionie wałbrzyskim

mammografia wałbrzychUmowa na profilaktykę nowotworową w subregionie wałbrzyskim podpisana. W poniedziałek, 20 listopada podczas spotkania w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego przekazano szczegóły projektu. Wszystko to w ramach konkursu na profilaktykę nowotworową, niedawno rozstrzygniętego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

Wałbrzyski Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego zrealizuje projekt w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu. Według założeń zrealizowane zostaną działania edukacyjne dla pracodawców subregionu wałbrzyskiego i pracujących kobiet w wieku od 50. do 69. roku życia. Oprócz działań edukacyjnych zaplanowanych w przychodniach, zakładach pracy, a także w szkołach przewidziano zakup aparatu do USG piersi i realizację samych badań profilaktycznych.

Projekt realizowany od listopada 2017 r. do listopada 2019 r. ma na celu zwiększenie świadomości kobiet aktywnych zawodowo z subregionu wałbrzyskiego (powiat dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, miasto Wałbrzych oraz ząbkowicki) poprzez zachęcanie ich do wykonania badań profilaktycznych z zakresu raka piersi. Na pomoc będzie mogło liczyć 2.000 kobiet.

Celem działań jest poprawa dostępu do programów zdrowotnych dotyczących chorób, które wpływają negatywnie na rynek pracy. Działania dedykowane będą osobom aktywnym zawodowo. Celem jest bowiem wydłużenie aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia.

„Wdrożenie programów profilaktycznych, w tym działania zwiększające zgłaszalność na badania profilaktyczne” realizowane jest w ramach Działania 8.7 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego – Aktywne i zdrowe starzenie się.

– Do ponad 28 mln zł z poprzedniego rozdania na badania profilaktyczne dokładamy kolejnych prawie 7 mln zł. W tym ponad 1,6 mln zł dla subregionu wałbrzyskiego. Chcemy wspierać pracodawców i pracowników, ale przede wszystkim ułatwiać Dolnoślązakom dostęp do pomocy medycznej. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać chorobom, niż leczyć – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Zdrowi mieszkańcy są siłą regionu, dlatego jako lekarz, ale też samorządowiec zaangażowałem się w to przedsięwzięcie. Warto też pamiętać, że choroby wyłączają nas z aktywności zawodowej. Dzięki projektowi nie tylko ułatwiamy dostęp do bezpłatnych badań, ale też chcemy uświadomić, jak one są ważne – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, lider Aglomeracji Wałbrzyskiej.

– Zadanie nieprzypadkowo zostało nam powierzone. Trzeba pamiętać, że wiele chorób cywilizacyjnych dotyka pracowników, osób aktywnych zawodowo, a to wprost negatywnie wpływa na rynek pracy. Wsparcie skierowane jest do pracodawców i ich pracowników – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup