Kolejny przystanek „Archeologii niebiańskiej”

wystawaWystawa „Archeologia niebiańska” podróżuje po Polsce. Kolejny wernisaż odbędzie się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie na Dolnym Śląsku. Od 1 lutego wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć z bliska zabytki odnalezione w zgliszczach po pożarze katedry gorzowskiej w 2017 roku.

Wystawa otwarta dla wszystkich

„Archeologia niebiańska. Wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim” to tytuł najnowszej wystawy Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Głogowie. Wernisaż odbył się w piątek 1 lutego o godzinie 12.00. W uroczystościach otwarcia wystawy wziął udział m.in. prezydent Głogowa.

Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć najciekawsze z artefaktów, m.in. odlany w 1498 roku dzwon Ave Maria, niedostępny dla ludzi przez 500 lat, uszkodzony przez piorun w 1708 roku oraz zniszczony w pożarze w 2017 roku. Dodatkowo na ekspozycję składają się monety, fragmenty ceramiki, ozdoby, zabawki, gazety i inne cenne przedmioty, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku. Wystawę zabytków odnalezionych podczas odbudowy wieży katedry gorzowskiej uzupełniają fotografie z dnia pożaru.

Wystawa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie będzie otwarta do 3 marca 2019 r. Wstęp jest bezpłatny. Patronat nad ekspozycją sprawują – Jego Eminencja Ksiądz Biskup Tadeusz Lityński, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Skarby ze zgliszczy

Prezentowane podczas wystawy „Archeologia niebiańska” znaleziska – łącznie ponad 100 artefaktów – to wynik 9 miesięcy poszukiwań archeologicznych prowadzonych w 2017 i 2018 roku. Dzięki ich pracy cenne eksponaty zamiast na składowisko odpadów trafiły na teren bazy ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zostały dostarczone bezpośrednio po pożarze katedry gorzowskiej w lipcu 2017 r. oraz w trakcie prac przygotowawczych do remontu.

Wystawa „Archeologia niebiańska. Wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim” została przygotowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup