Wyniki konkursu Kultura w Międzylesiu

międzylesie kulturaPierwsza część zadania „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” już za nami! W ogłoszonym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury konkursu „Międzylesie – Twój pomysł na kulturę” mieszkańcy gminy Międzylesie zgłosili łącznie 16 projektów. Podczas publicznej prezentacji pomysłów, na posiedzeniu Komisji oceniającej oraz w toku późniejszych konsultacji wybrano 6 różnorodnych inicjatyw. Będą one realizowane w różnych miejscach, głównie w Międzylesiu, ale również we wsi Gajnik. Istotne było, żeby każdy z mieszkańców bez względu na płeć, wiek czy miejsce zamieszkania, mógł znaleźć w nich coś dla siebie oraz żeby odpowiadały one na potrzeby i zainteresowania mieszkańców gminy zawarte w raporcie udostępnionym mieszkańcom z przeprowadzonej wcześniej diagnozy (www.mgok.eu/projekty/dom-kultury-plus). Druga część zadania będzie polegała na realizacji tych oddolnych inicjatyw w okresie od sierpnia do listopada 2014 r.

Działania MGOK w Międzylesiu wspólnie z autorami inicjatyw rozpoczną już 5 września Flash Mobem „MiędzyLudźmiLesie” i kinem letnim „Klub filmowy pod chmurką”. Flash Mob jest odpowiedzią na badanie przeprowadzone w I części zadania, w którym młodzież zaproponowała zrobienie Flash Mob’a. Projekt będzie polegał na tym, że o umówionej godzinie wszyscy chętni ustawią się wzdłuż głównej ulicy Międzylesia lub też wokół fontanny i będą trzymać w uniesionych rękach gałęzie drzew, stając się „żywym drzewem”. Akcja nawiązuje do nazwy Międzylesie i do herbu miasta. Wśród „żywych drzew” spacerował będzie wycięty z kartonu, pomalowany na czerwono herbowy wilk niesiony przez dwie osoby. Zostanie on przygotowany przez młodzież podczas dwóch spotkań warsztatowych w świetlicy w Gajniku. Akcja ma być zarejestrowana na filmie i na zdjęciach, przyczyniając się w ten sposób do promocji miasta.  

Inicjatywa „Klub filmowy pod chmurką” 5-6 września, przewiduje projekcję 4 filmów (2 w piątek i 2 w sobotę) na świeżym powietrzu w wyśmienitym historycznym klimacie, na dziedzińcu zamkowym w Międzylesiu. Po projekcjach filmów odbędą się spotkania dyskusyjne na temat kina, a po zakończeniu wydarzenia zorganizowana zostanie wystawa fotograficzna dokumentująca wydarzenie. Prezentowana ona będzie w krużgankach zamkowych. Inicjatorzy chcą, aby inicjatywa zapoczątkowała regularne spotkania filmowe na dziedzińcu Zamku, które będą kontynuowane w kolejnych latach.

W sobotę 6 września rozpocznie się również projekt „Bierz kijki i ruszaj z nami – poznaj piękno naszej Gminy”. Zakłada on przeprowadzenie wykładów i  warsztatów Nordic Walking dla grupy 15-25 osób.  Uczestnicy zostaną przeszkoleni w zakresie prawidłowej techniki marszu z kijkami przez certyfikowanego instruktora. Osoby używające kijki będą mogły doskonalić poprawność chodu, a osoby chcące rozpocząć przygodę z Nordic Walking dostaną możliwość sprawdzenia czy taka forma spędzania wolnego czasu im odpowiada. Uczestnicy będą mieli możliwość brania udziału w okraszonych drobnym poczęstunkiem warsztatach, wędrówkach i wykładach. Przyczyni się to do integracji lokalnej społeczności, mającej wymiar międzypokoleniowy oraz do działań na rzecz dobra wspólnego jakim będzie wspólne wyznaczenie bezpiecznych i atrakcyjnych tras do wędrówek Nordic Walking. Projekt zakończy się zawodami. Uczestnicy i zwycięzcy marszu otrzymają upominki i nagrody.

Również na początku września rozpocznie swoją działalność „Klub Miłośników Tańca”. Przedsięwzięcie będzie polegało na przeprowadzeniu warsztatów tanecznych, raz w tygodniu przez dwa miesiące. W czasie zajęć uczestnicy będą poznawać polskie tańce narodowe oraz wybrane tańce towarzyskie. Zajęcia prowadził będzie autor projektu oraz zaproszony instruktor tańca. Odbędą się również dwa spotkania warsztatowe z krawcową, która nauczy uczestników jak samodzielnie uszyć elementy strojów do tańca. Działania zakończą się pokazem tanecznym, prezentacją multimedialną, propagującą edukację taneczną wśród młodzieży i dorosłych. Projekt ma uwrażliwić uczestników na tradycję i pokazać, że kultura rodzima (ludowa) nie jest mniej wartościowa. Inicjatorzy chcą stworzyć stałą grupę, która będzie rozwijała swoją pasję do tańca oraz będzie prezentowała się w środowisku lokalnym.

W ramach drugiej części zadania, we wrześniu powstanie również „Klub inicjatyw twórczych”.

Będzie to cykl wydarzeń artystyczno-kulturalnych odbywających się regularnie, mających za zadanie zaspokojenie i realizację potrzeb twórczych młodzieży i osób dorosłych. W ramach tych wydarzeń odbywać się będą:

1. Warsztaty artystyczne dla młodzieży:

  • warsztaty poetyckie podczas których uczestnicy będą pisać wiersze, poznawać  techniki pisania, dyskutować o powstałych tekstach z zaproszoną poetką, a także prezentować swoją twórczość na wieczorku poetyckim,
  • warsztaty tworzenia biżuterii artystycznej i rękodzieła za pomocą sztuki artystycznego wiązania węzłów (makramy). Dzięki tym warsztatom uczestnicy zdobędą umiejętności stosowania technik makramy i wykorzystania poznanych węzłów i splotów do wykonania m.in. bransoletek, naszyjników, pasków, torebek a także form użytkowych i innych ozdób,
  • warsztaty muzyczne – gry i robienia bębnów w programie których przewidziana jest nauka wykonania prostego bębna oraz wydobywania określonych dźwięków i podstawowych rytmów,
  • warsztaty plastyczne - malowania farbami olejnymi na szkle, w ramach zajęć wykonanie obrazu farbami na szkle, zapoznanie się z podziałem technik malarskich na szklanym podobraziu oraz poznawanie technologii malowania na szkle.

2. Warsztaty dla osób dorosłych:

  • warsztaty carvingowe, polegające na nauce artystycznego dekorowania gotowych potraw. Certyfikowany instruktor przeprowadzi krótki kurs dla osób zainteresowanych tym tematem.

3. Cykl spotkań „Projekcje i podróże”:

  • 2 spotkania z podróżnikami oraz prezentacje multimedialne. Spotkania mają umożliwić wirtualną wycieczkę w inne zakątki świata osobom, które takiej możliwości nie posiadają z różnych względów (finansowych, stan zdrowia, zaawansowany wiek lub innymi uwarunkowaniami społecznymi). MGOK w Międzylesiu zapewni sprzęt i obsługę techniczną,
  • spotkanie i wycieczka „Wieś – WIDMO – Czerwony Strumień”. Projekt polega na zorganizowania spotkania dla młodzieży i przeprowadzeniu jednodniowej wycieczki do nieistniejącej już wsi Czerwony Strumień. Ma przybliżyć historię wsi, która już nie istnieje, opowiedzieć historię o tamtych czasach i ludziach. Przewodnik PTTK przybliży historię wsi Czerwony Strumień. Planowana jest również instalacja artystyczna oraz wspólne śpiewanie i biesiadowanie przy ognisku.

Działania będą się odbywać cyklicznie kilka razy w tygodniu od września do października w sali Ośrodka Kultury w Międzylesiu, natomiast spotkania „Projekcje i podróże” odbędą się w świetlicy w Gajniku. Inicjatywa zakończy się wystawą zdjęć, a jej celem jest wyłonienie wśród uczestników zajęć grupy liderów i udzielenie im pomocy w realizacji innych twórczych działań.

Ostatnia inicjatywa „Guda Obend czyli tradycja w nowej odsłonie” polega na przygotowaniu i wydaniu drukiem kalendarza na rok 2015 w formie zeszytowej, wzorując się na archiwalnych egzemplarzach kalendarza Guda Obend, będących w posiadaniu Izby Regionalnej przy Bibliotece P.M.iG. Międzylesie. Inicjatywa tego rodzaju już raz się powiodła na tym terenie i był to właśnie inspirujący ten projekt, przedwojenny kalendarz „Guda Obend”. Kalendarz obok części chronologicznej zawiera również część informacyjną.  Ma za zadanie zainteresować mieszkańców publikacją oraz pobudzić do aktywnego udziału w edycji kolejnych roczników kalendarza poprzez dostarczenie pomysłów na tematykę części informacyjnej.

Na zakończenie całego przedsięwzięcia, pod koniec października Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu zorganizuje spotkanie podsumowujące, na którym autorzy inicjatyw zaprezentują mieszkańcom rezultaty przeprowadzonych działań. Autorom i uczestnikom inicjatyw wręczone zostaną drobne gadżety i dyplomy w ramach podziękowań za wspólne działania, a pozostali mieszkańcy będą mogli zapoznać się z osiągniętymi w ramach zadania rezultatami.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału we wszystkich planowanych wydarzeniach.

Zapisy i szczegółowe informacje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Międzylesiu:

Pl. Wolności 15, 57-530 Międzylesie, tel. 74 812 63 43

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz na stronie:  www.mgok.eu/projekty/dom-kultury-plus

Na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu WSTĘP WOLNY.

Organizator: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu

Wydarzenie objęte jest patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup