II Integracyjny Zjazd Świdniczan

zjazd świdnicaW ubiegły weekend, pomiędzy 21 a 24 sierpnia, miał miejsce już po raz drugi Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan. Była to wyjątkowa okazja do spotkania wszystkich, którzy identyfikują się z miastem. W imprezie wzięło udział ok. 1600 osób, w tym 115 z zagranicy, które wyemigrowały do aż 14 Państw. Najwięcej z nich przyjechało z Niemiec. Rekord odległości pobiła rodzina z Perth w Australii. Inni przedstawiciele przybyli z Wielkiej Brytanii, Grecji, Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Rumunii, Szwecji, Włoch, Kanady i USA.

Organizatorem zjazdu byli Świdnicki Ośrodek Kultury, Miasto Świdnica oraz lokalna organizacja turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”

Dla gości przygotowano wiele atrakcji, konkursów, pokazów, koncertów i warsztatów, itp.

Podczas pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję m.in zwiedzić jaskinię nietoperzy w Nadleśnictwie Świdnica, posłuchać koncertu bluesowego zespołu Marka Motyki i Ryszarda Rajcy oraz obejrzeć folklorystyczne pokazy taneczne przygotowane przez zespół Jubilat i zaprzyjaźnione grupy z Włoch i Ukrainy.

O godzinie 20 rozpoczęło się oficjalne otwarcie zjazdu przez prezydenta miasta Wojciecha Murdzek. Na zakończenie oficjalnej części wystąpiły dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. W międzyczasie, już od godziny 18, można było udać się na spotkania do restauracji.

Zarejestrowani uczestnicy zjazdu otrzymali 20% zniżki do świdnickich lokali, w których serwowano specjalne menu. Galeria 44 i Stary Browar przyrządziły dania kuchni greckiej, Ratuszowa: bawarskiej, a  Red Baron: francuskiej. W restauracji Seta&Galareta panowała atmosfera PRL-u, w Białej Damie degustowano różne gatunki piwa, natomiast w salonie fińskim kuchni z koła podbiegunowego, łącznie z mięsem z renifera. Restauracja Bacalhau przygotowała dania amerykańskie.

W sobotę dzień zaczął się na sportowo. Oficjalnie otwarto trasę biegową nad zalewem Witoszówka. Uroczystość przebiegała pod hasłem: „Biegiem po Świdnicy, żebyś biegał cały rock.” Partnerem akcji jest Polskie Radio Wrocław. Odbyły się 2 biegi: główny dla dorosłych i młodzieży, oraz Bieg Krasnala dla nieco młodszych.

Ciekawą nowością okazało się spotkanie prezydenta miasta z przedstawicielami innych Świdnic z całej Polski: Teresą Mazurek, wójtem gminy Świdnica, Adamem Jaskólskim, wójtem gminy Świdnica w województwie lubuskim i Wacławem Jaskuła, wójtem gminy Świdnica Polska.  Podpisali oni specjalne porozumienie o współpracy i promowaniu Świdnic oraz jej mieszkańców w Polsce i zagranicą.

Następnie bawiono się na festynie rodzinnym, podczas którego odbyło się Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego. Dla najmłodszych zorganizowano wiele gier i zabaw. Na Rynku zaprezentowała się Świdnicka Orkiestra Dęta. Dzień zakończono koncertem przebojów polskiej piosenki, na którym wystąpili młodzi, uzdolnieni artyści związani ze Świdnicą. Na koniec podziwiano efektowny pokaz sztucznych ogni.

W niedzielę zaczęto dzień od Mszy Świętych w trzech świdnickich kościołach, czyli w Kościele Pokoju, katedrze i w prawosławnej cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja. Po nabożeństwach zebrano się na Placu Jana Pawła II, aby uwiecznić spotkanie pamiątkowym zdjęciem. Później udano się na pokaz historycznych, zrekonstruowanych regimentów wojskowych.

Na wytrwałych czekał grill, pożegnanie balonu Świdnicy przed wylotem na puchar Gordona Benneta i wreszcie koncert finałowy zespołu More Wine Please, który wygrał  tegoroczną edycji Muzycznej Bitwy Radia Wrocław.

Dla Świdniczan spotkanie było przede wszystkim czasem dobrej zabawy i okazją do lepszego poznania miasta i  osób związanych ze Świdnicą, którzy z różnych powodów wyemigrowali do innych miast i państw.

 

Jan Both

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup