"Tropiciele Cząstek Stałych" - bezpłatne badania w Oławie

badania OławaW sobotę, 25 października 2014 r., mieszkańcy Oławy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań medycznych. Akcja jest jednym z elementów kampanii edukacyjnej „Tropiciele Cząstek Stałych” prowadzonej przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE).

Podczas specjalnej akcji informacyjno-zdrowotnej, która odbędzie się w Parafii NMP Matki Pocieszenia, pl. Św. Maksymiliana M. Kolbe 1, w godzinach 10.00-14.00, będą wykonywane bezpłatne badania spirometryczne, pozwalające zdiagnozować zaburzenia w układzie oddechowym. Oprócz tego, studenci medycyny zmierzą chętnym poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze, obliczą zawartość tkanki tłuszczowej lub ryzyko chorób układu krążenia. Każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać informacje o aktualnym stężeniu cząstek stałych w powietrzu oraz o ich szkodliwym wpływie na zdrowie i środowisko naturalne.

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem niewidocznych dla ludzkiego oka cząstek stałych, czyli zanieczyszczeń pyłowych zawieszonych w powietrzu. Mniejsze cząstki wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego, takich jak astma i POChP, schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów płuc. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych.

  ̶  30 proc. osób chorych, u których rozpoznano Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POCHP), a które nigdy nie paliły tytoniu, zachorowało z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza. POCHP skraca życie o 10 lat. Chorzy często umierają przed 70. rokiem życia. W trakcie III Światowych Dni Spirometrii udało nam się wykryć obturację  (typową cechę astmy i POCHP) u 20 proc. uczestników badania, a to umożliwiło rozpoczęcie leczenia i być może uratowało tych chorych przed szybszą śmiercią – twierdzi dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, która jest jednym z partnerów kampanii.

Cząstki stałe są poważnym problemem nie tylko w dużych miastach, lecz także na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Najwyższe stężenia zanieczyszczeń pyłowych odnotowuje się na terenach mieszkalnych, na których znajdują się budynki opalane węglem lub drewnem, a także w bezpośrednim sąsiedztwie takich terenów. Poziom stężenia cząstek stałych w Oławie zbada na przełomie listopada i grudnia specjalny patrol „Tropicieli Cząstek Stałych”, złożony ze studentów ochrony środowiska Politechniki Warszawskiej. To już druga edycja patroli – podczas pierwszej edycji, która miała miejsce w marcu, parole „wytropiły” obecność cząstek w Luboniu, Pruszkowie, Siemianowicach Śląskich, Wieliczce, Świdniku, Pabianicach, Dobrym Mieście i Łapach. Teraz przyszła kolej na Puławy, Sieradz, Mysłowice, Bielsk Podlaski, Ożarów Mazowiecki, Oławę, Pruszcz Gdański oraz Zakopane.

  ̶  Jakość powietrza w Polsce należy do najsłabszych w UE. Do tego stanu przyczynia się w dużej mierze ogrzewanie węglem i drewnem gospodarstw domowych, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczych. Posiadacze pieców bardzo często nielegalnie spalają w nich także odpady.
W konsekwencji w Polsce 45 tys. osób rocznie, a na świecie ok. 7 milionów, umiera przedwcześnie z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami  ̶  podkreśla dr inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, ekspert merytoryczny kampanii.

Patrole i akcje zdrowotne odbywają się we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Kołem Naukowym Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej. Sprzęt do pomiaru stężenia cząstek stałych w powietrzu udostępniony został przez firmę 3M.

Organizatorem kampanii „Tropiciele Cząstek Stałych” jest Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich. Zdaniem organizacji wymiana źródła ogrzewania z węglowego na niskoemisyjne (gazowe lub odnawialne) zdecydowanie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby płuc.

Więcej informacji znajduje się pod adresem www.tropicieleczastekstalych.pl oraz www.forumfree.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup