Opera i muzyka Gospel na Zamku Książ

spotkania z operąFestiwal Zamkowe Spotkania z Operą na Zamku Książ to wyjątkowe, comiesięczne muzyczne wydarzenie obejmujące cały rok 2014. Ponad 180 twórców gwarantuje publiczności niezapomnianą podróż przez epoki, od baroku do współczesności i przybliża widzom operę, operetkę, musical i pieśni. Jest to pierwszy tego rodzaju festiwal w Polsce. Jego inicjatorem jest Maciej Michałkowski.

W listopadzie i w grudniu organizatorzy przygotowali coś specjalnego. Podczas pierwszego z koncertów widzowie będą mieli okazję posłuchać muzyki Gospel. Gatunek ten powstał na przełomie XIX i XX wieku, ale jego korzenie sięgają znacznie wcześniej. Wywodzi się on z połączenia tradycyjnych hymnów kościelnych i kultury Afroamerykanów. Nazwa pochodzi od słów „God spell”, co oznacza „Bóg powiedział”. Koncert odbędzie się 29 listopada o godzinie 18, a wystąpią na nim Olga Maroszek, znakomita śpiewaczka, posiadająca rzadko spotykany kontralt i występująca na co dzień w Teatrze Wielkim w Łodzi. Akompaniować jej będzie na fortepianie Katarzyna Neugebauer. Kolejny wykonawca to grupa OCTAVIA Ensemble, znany w całej Europie oktet wokalny, zdobywca nagród wielu festiwali. Chórmistrzem oraz liderem zespołu jest Zygmunt Magiera.

Tegoroczny festiwal zakończy się wielkim finałem w dniu 27 grudnia o godz. 17.00 i 19.00. Tematem koncertu będzie twórczość genialnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Publiczności zostaną zaprezentowane najważniejsze fragmenty operowych i instrumentalnych dzieł artysty, m.in. Czarodziejski Flet, Wesele Figara, Don Giovanni oraz arie Królowej Nocy. Kostiumy z epoki i wspaniała gra świateł pomogą widzom przenieść się w dawne czasy. Tego wieczoru wystąpią: Aleksandra Resztik z Warszawskiej Opery Kameralnej śpiewająca sopranem koloraturowym; Aleksandra Buczek, sopran, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu i współlaureatka prestiżowej nagrody International Classical Music Awards w ramach VII Festiwalu Muzyki Polskiej; Tomasz Maleszewski, tenor, solista zespołu śpiewaków Wrocławskich Kameralistów Cantores Minores Wratislaviensis oraz Jacek Jaskuła, baryton, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który współpracował z wieloma oparami, m.in. w Bilbao, Calgary, Wrocławiu i Szczecinie.

Koncerty odbędą się w zabytkowej, słynącej z doskonałej akustyki Sali Maksymiliana na Zamku Książ. Celem festiwalu jest krzewienie kultury wśród mieszkańców regionu, edukacja dzieci i młodzieży. Koszt biletów to 30 zł. Można je nabyć w kasie w godzinach otwarcia zamku lub przez stronę internetową www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl

 

Jan Both

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup