Bezpłatne konsultacje z lekarzem medycyny paliatywnej Wrocław 9 maja 2015 r.

nie ból sięKoalicja na Rzecz Walki z Bólem i Fundacja Wygrajmy Zdrowie serdecznie zapraszają pacjentów onkologicznych zmagających się z bólem nowotworowym na bezpłatne konsulacie z lekarzem medycyny paliatywnej, które odbędą się 9 maja br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego, ul. Borowska 213 we Wrocławiu (zapisy pod numerem: 572-848-056).

Akcja „Soboty wolne od bólu” jest integralną częścią kampanii „Rak wolny od bólu”, która ma na celu walkę z powszechnie funkcjonującymi stereotypami: „Rak musi boleć”, „Trzeba się przyzwyczaić do bólu”, „Leki opioidowe to narkotyki”. W inicjatywę zaangażował się prof. Jerzy Stuhr – społeczny ambasador kampanii. Pragnie on podzielić się swoim doświadczeniem w walce z chorobą nowotworową, promując ideę praw pacjenta do życia bez bólu, niezależnie od etapu choroby. Planowane działania w ramach kampanii będą miały zasięg ogólnopolski i potrwają od marca do września 2015.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na stronę Internetową: www.rakwolnyodbolu.pl

Ból jest chorobą samą w sobie i powinien być leczony równie intensywnie jak sam nowotwór. Na świecie zgodnie z zaleceniami WHO wiodącą rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia odgrywają opioidy, które stosowane przez lekarzy zgodnie z wspomnianymi zaleceniami, pozwalają na skuteczną terapię oraz wpływają pozytywnie na jakość życia pacjenta. W Polsce leki opioidowe są wciąż rzadko stosowane pomimo, że przyjmowane zgodnie ze wskazaniem, nie uzależniają i są bezpieczne dla chorego. Faktycznym problemem jest niska wiedza całego społeczeństwa, także wśród lekarzy, na temat obowiązujących zasad leczenia bólu.

„Trudno zmieniać utarte stereotypy, gdy leki opioidowe są regulowane ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, co tylko pogłębia obawy pacjentów i lekarzy
oraz jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną” – zwraca uwagę dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.

Ponad połowa pacjentów ankietowanych przez Koalicję, obawia się przyjmowania leków opioidowych z powodu strachu przed uzależnieniem lub posądzeniem o bycie narkomanem. Chorzy, stosując tradycyjne formy terapii, zmagają się z silnym bólem nowotworowym, przyjmują gigantyczne ilości środków przeciwbólowych wydawanych bez recepty, które są nieskuteczne na tym etapie choroby i powodują poważne działania niepożądane. W efekcie 79% ankietowanych chorych przyznaje,  że przyjmowane leki przeciwbólowe nie uśmierzają bólu wystarczająco, cierpią fizycznie i emocjonalnie.

„Należy zdecydowanie podkreślić, że brak odpowiedniego leczenia przeciwbólowego, narusza ludzką godność i może być interpretowane jako poniżające traktowanie w rozumieniu art. 3 Konwencji o ochronie prawa człowieka i podstawowych wolności z 1950 roku” – zauważa dr hab. n. prawn. Dorota Karkowska, ekspert praw pacjenta.

Kampania uzyskała poparcie szeregu organizacji. Patronatu Honorowego udzieliła Sejmowa Komisja Zdrowia. Partnerem projektu jest: Stowarzyszenie Wspierania Onkologii „Unicorn” i Fundacja Eksperci dla Zdrowia. Patronat Merytoryczny objęło: Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Patronatu udzielili: Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych. Patronami Medialnymi są: Telewizja Polska, Gazeta Wyborcza, Tylko zdrowie, Termedia, rynekzdrowia.pl, medexpress.pl, Polskie Radio Olsztyn, Family Medicine & Primary Care Review, Magazyn Pielęgniarki i Położnej.
Inicjatywę wsparła firma Mundipharma Polska Sp. z o.o.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show