Przesłanie edukacyjne dla uczniów od siedmiu firm IT

mfitTuż przed wakacjami prezesi i szefowie działów HR siedmiu firm IT przygotowali przesłanie edukacyjne dla uczniów, dyrektorów szkół i doradców zawodowych.

Przesłanie dalekie jest od sztampowego „ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz” – zamiast tego zawiera konkretne wskazówki, które mają ułatwić młodzieży odnalezienie się na rynku pracy.
 
Siedem kluczowych porad sformułowano w ramach pilotażowego programu My Future in Technology, który właśnie miał swój wielki finał we Wrocławiu.

Projekt My Future in Technology zorganizowało miasto Wrocław wraz z siedmioma firmami z branży nowych technologii: Capgemini, Nokia, QAD, Gigaset, Espotel, Objectivity i Techland. Przedstawiciele firm spotkali się z 1 500 uczniów, 600 rodzicami w 15 szkołach: gimnazjach i liceach. Uczniowie rozwiązywali zagadki-łamigłówki, brali udział w dniach otwartych, rodzice uczestniczyli w spotkaniach ze specjalistami z branży IT, a dziewczynki brały udział w warsztatach z programowania.

Dlaczego szkoły ponadpodstawowe? Okazuje się, że uczniowie tak naprawdę wybierają rodzaj studiów już w gimnazjum, gdy muszą zdecydować o profilu kształcenia w liceum. Mało kto zmienia później decyzję – nadrobienie wielu różnic programowych jest zbyt pracochłonne, by odpowiednio przygotować się do matury.

– Przenieśliśmy nastolatków trochę w przyszłość – mówi Monika Cwynar-Kępa, rzecznik merytoryczny projektu, dyrektor działu HR w Capgemini. – Mój syn czasem mnie pytał: „Mamo, a po co ja się tego wszystkiego uczę? Jak mi się to przyda w przyszłości?”. Pokazaliśmy więc uczniom, że choć są jeszcze bardzo młodzi, to ich dzisiejsze decyzje są ważne, a nauka przedmiotów ścisłych może mieć istotne znaczenie w ich przyszłej karierze zawodowej.

Ważne jednak, by o przedmiotach ścisłych mówić ciekawie: – Nauki ścisłe to wiedza o zjawiskach, które nas otaczają. Przełóżmy więc tę abstrakcyjną teorię na rzeczywistość. Przeprowadźmy symulację. Zróbmy doświadczenia. Niech młodzież się wciągnie, zainspiruje, zrozumie. I pozwólmy młodym ludziom popełniać błędy – mówi Paweł Marchewka, Prezes Zarządu Techland Sp. z o.o.


Przesłanie edukacyjne My Future in Technology:

Bezrobotny informatyk w Polsce i na świecie nie istnieje, zaś branża technologiczna będzie się stale rozwijać. Pracodawcy z tego sektora biznesu szukają kandydatów, którzy są nie tylko utalentowani, ale także potrafią rozwiązywać problemy, pracować w grupie i wykorzystać swoje mocne strony. Niektóre szkoły jeszcze nie przywiązują dużej wagi do tych umiejętności. Stąd właśnie przesłanie edukacyjne do wszystkich nauczycieli, rodziców i doradców zawodowych w całej Polsce: oceny na świadectwie nie są najważniejsze. Wiele firm przyznaje wręcz, że zwraca mniejszą uwagę na oceny, a większą na to, czy przyszły pracownik interesuje się tym, czym będzie się zajmował.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show