Jak legalnie korzystać z zasobów internetu?

warsztatyMateriały opublikowane w sieci, takie jak: zdjęcia, filmy oraz teksty są w dzisiejszych czasach ogólnodostępne. Jednak nie każdy wie o tym, że posiadają one jasno określone warunki wykorzystywania. O możliwościach i zasadach użytkowania tych materiałów opowie na kolejnym szkoleniu we wrocławskim Idea Hub Kamil Śliwowski, ekspert w zakresie praw autorskich i wykorzystania otwartych zasobów.

Uczestnicy warsztatu dowiedzą się, z których materiałów dostępnych w internecie mogą korzystać bez obaw oraz jakie konsekwencje mogą ich spotkać za opublikowanie cudzej własności. Dowiedzą się czym jest tzw. dozwolony użytek oraz co można zrobić w jego ramach. Odpowiedzą na pytania jaka jest różnica między zasobami darmowymi i otwartymi, a także w jaki sposób wyszukiwać, rozpoznać i poprawnie używać takich zasobów jak zdjęcia i grafiki w codziennej pracy. Poznają także różne rodzaje obowiązujących licencji oraz zawiłości praw autorskich.

Kamil Śliwowski swoją wiedzę na temat wykorzystania zasobów otwartych stosuje w codziennej pracy zawodowej. Jest zaangażowany w projekt Creative Commons, międzynarodową inicjatywę odpowiedzialną za rozwiązania prawne i narzędzia służące twórcom do zarządzania prawami autorskimi do swoich dzieł. Wielokrotnie szkolił i doradzał instytucjom oraz organizacjom pozarządowym. Wspiera w działaniach Fundację Nowoczesna Polska, współpracuje z Centrum Cyfrowym i Fundacją Panaptykon. Dodatkowo, jest autorem bloga Otwartezasoby.pl, na którym dzieli się informacjami o najnowszych trendach w otwartej edukacji oraz przedstawia źródła, w których można znaleźć materiały do bezpłatnego wykorzystania w codziennej pracy.

Warsztaty ,,Darmowe/otwarte/wolne – jak i z czego bezpiecznie korzystać publikując w sieci?” odbędą się w środę, 21 czerwca w Idea Hub przy ul. Świętego Mikołaja 72 we Wrocławiu. Informacje o zapisach znajdują się na profilu Idea Hub Wrocław na Facebooku oraz w serwisie Evenea pod adresem: www.jakkorzystaczotwartychzasobow.evenea.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież