Bogactwo kuchni regionu Emilia-Romagna czeka

makarony konkursMakaronowe Mistrzostwa Barilla Cup trwają w najlepsze. Do 2 sierpnia można wysyłać zgłoszenia i walczyć o nie byle jakie nagrody! Roczne zapasy makaronu trafiły  już do 40 Laureatów Tygodnia, a nagrody gwarantowane wysłano do ponad 450 uczestników.

Zainteresowanie konkursem nikogo nie dziwi. W końcu do wygrania jest podróż do niezwykłego miasta położonego w regionie Emilia-Romagna, czyli Parmy. Niezwykłe doznania kulinarne gwarantowane. Kuchnia regionu charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością. Dzieje się tak, gdyż obszar rozciąga się między wybrzeżem morza Adriatyckiego a Piemontem.

Starożytni Rzymianie wybudowali trasę łączącą Rimini z Piacenzę. To spowodowało, że wokół via Emilia powstały miasta, które dzisiaj stanowią bardzo istotne punkty na mapie kulinarnej Włoch. Mowa oczywiście o Parmie, Modenie czy Bolonii.

Zacznijmy od Bolonii, zwanej miastem makaronów albo La Grassa, czyli tłusta. To tutaj rozsmakujecie się w długo duszonym ragù alla bolognese, niezliczonych kształtach makaronów i oczywście mortadeli. Dla osób nieznających kuchni włoskiej zbyt dobrze, ciekawostką może być fakt, że tutaj sosu (ragù) bolognese nie serwuje się ze spaghetti, a z tagliatelle. Kolejne bolońskie przysmaki, to makaronowe pierożki, czyli ravioli i tortellini. Ich wybór w lokalnych restauracjach jest naprawdę szeroki.

Będąc w Emilia-Romagna nie sposób pominąć Parmę. Miasto, które słynie z produkcji szynki parmeńskiej, ale przede wszystkim jest kolebką Barilla. To właśnie tam w 1877 roku powstała piekarnia należąca do rodziny Barilla, która z czasem przekształciła się w prężnie działającą firmę produkującą makarony, mąki, ciastka i chleby. W Parmie działa także Academia Barilla, która wypełnia misję założycieli firmy, którą jest edukowanie przyszłych szefów kuchni wg najwyższych standardów.

Na trasie Bolonia- Parma leży piękne miasto Modena. A tam, jak można się domyślić produkowany jest aceto balsamico di Modena. Ten prawdziwy dojrzewa nawet 12 lat w drewnianych baryłkach. Dzięki temu zyskuje gęstą konsystencję, ciemny kolor i bogaty smak, który w niczym nie przypominam smaku octu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama