Tajemnice produkcji manekinów

manekinyManekiny są używane w wielu dziedzinach. Najczęściej kojarzymy je ze światem mody, ale są też niezastąpione podczas testów zderzeniowych oraz badań dotyczących chociażby zachowań zwierząt. Produkcja manekinów może się różnić w zależności od użytych materiałów, technologii i oczekiwanego efektu końcowego. W większości metody i etapy produkcji są jednak podobne. Kunszt tworzenia manekinów ma długą historię. Wciąż można spotkać manufaktury tworzące ekskluzywne manekiny z tradycyjnych materiałów. Najczęściej spotykany proces tworzenia manekinów można jednak podzielić na trzy zasadnicze etapy.

Narodziny modelu

Forma manekina może obejmować całą postać, tors i kończyny oddzielone od siebie lub pojedyncze fragmenty. Do każdej z nich niezbędna jest forma określająca pożądany kształt. Przy produkcji z włókna szklanego formę pokrywa się pastą zapobiegającą przywieraniu a następnie masą z żywicy i włóknem szklanym. Naprzemienne nakładanie na siebie tych dwóch surowców w odpowiedni sposób sprawia, że uzyskany materiał jest odporny i dobrze się prezentuje. Manekiny z polistyrenu powstają natomiast przez wpompowanie spienionego tworzywa do środka zamkniętej formy. Manekin jest z niej wyciągany po zespoleniu styropianu.

Ciało idealne

Następny etap, niezależnie od surowca, obejmuje poprawki poprzez szlifowanie. Powierzchnia manekina powinna być bowiem idealnie gładka, aby podczas zakładania na niego delikatnych tkanin nie uległy one uszkodzeniu. Dla ochrony i wyrównania powierzchni manekiny są też lakierowane i malowane na różne kolory bądź wzory. Często spotyka się też pokrycie tkaniną, która musi być bardzo dokładnie naciągnięta na ciało manekina, aby nie zwijała się i nie niszczyła.

Piękno szczegółów

Rzadko kiedy manekiny prezentowane są jako samo ciało. Dla ich odpowiedniego wyglądu niezbędne są dokładnie wykonane detale. Istotne są nie tylko pięknie ukształtowane palce i pomalowane paznokcie, ale także twarz. W najdroższych manekinach gałki oczne wykonywane są osobno z wielu barwnych warstw szkła. Manekiny mogę też mieć wykonywany makijaż, a niektóre modele dają nawet możliwość indywidualnego wykonania go i zmiany przy użyciu prawdziwych kosmetyków.

My-Mannequins.pl - producent manekinów do witryn sklepowych.

Niesamowite wykończenie

Osobny przemysł dotyczy wytwórstwa peruk. Rodzaje tworzyw, z jakich wykonuje się niemal identyczne z prawdziwymi włosy, ciągle ulegają zmianie. Zarówno producentom jak i przyszłym klientom zależy na realistycznym wyglądzie powstających peruk. Zmianie ulegają także fryzury wraz z aktualnymi trendami. Liczne możliwości koloryzacji oraz artystyczne cięcia sprawiają, że manekiny zyskują unikalną osobowość. Tego dzieła dopełniają także późniejsi właściciele manekinów różnorodnie upinający włosy swoich modeli.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież