Cykloheksanol w Twoim domu – do czego potrzebny?

nylonNie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w naszym codziennym życiu obecny jest cykloheksanol. Czym jednak jest dokładnie taka substancja? Jakie ma właściwości i zastosowanie? I przede wszystkim – jak możemy wykorzystać cykloheksanol w naszym domu – na te pytania, odpowiedź znajdziecie państwo w poniższym artykule.

Jak się uzyskuje cykloheksanol?

Jeśli chodzi o cykloheksanol, mamy kilka metod jego pozyskiwania. Jest on głównie otrzymywany na drodze reakcji chemicznej, polegającej na katalitycznym utlenianiu cykloheksanu. Musimy jednak być świadomi tego, że w domowych warunkach, bez odpowiednich składników i narzędzi chemicznych, nie będziemy w stanie pozyskać cykloheksanolu. To zasadniczo podstawowa wiedza, jeśli chodzi o pozyskiwanie tej substancji. Jeśli jednak chodzi o jej wykorzystywanie, to mamy tutaj znacznie większe pole do popisu.

Przede wszystkim nylon

Cykloheksanol używa się do produkcji nylonu. A z tego materiału, jak wiadomo, powstają chociażby rękawiczki ochronne do sprzątania czy też wykonywania innych prac. Rękawice ogrodowe, rękawice do pracy – te wszystkie produkty zawierają w sobie cykloheksanol. Często jednak nie jesteśmy tego świadomi. Nie jest to jednakże jedyne zastosowanie cykloheksanolu.

Rozpuszczalnik do farb i lakierów

Remonty zdarza się robić każdemu. Zazwyczaj kompletujemy wtedy niezbędne narzędzia i akcesoria oraz produkty. Farby, wałki malarskie a także – rozpuszczalniki. Malując powierzchnie metalowe, musimy liczyć się z tym, że wodą takiej farby nie zmyjemy i będzie tutaj konieczne użycie rozpuszczalnika. Do tego celu także używa się cykloheksanolu. Jest on składnikiem rozpuszczalników do farb i lakierów – może być stosowany na dłonie, ale musimy przy tym bardzo uważać – najlepiej jest jednak stosować do malowania rękawice ochronne. Cykloheksanol może bowiem wywoływać podrażnienia skóry, a także – być elementem zapalnym do reakcji alergicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że sprawdza się on doskonale jako substancja rozpuszczająca jak i czyszczące powierzchnie pokryte farbami czy lakierami.

Jeśli chodzi o dodatkowe zastosowanie cykloheksanolu, to sprawdza się on doskonale jako odtłuszczacz powierzchni metalowych. Wykorzystywany jest on także jako składnik do produkcji materiałów wykonywanych z pcv. Niewiele osób wie, że cykloheksanol dodawany jest także do paliwa lotniczego czy wywabiaczy plan – np. w różnego rodzaju wybielaczach. Jego zastosowanie jest zatem bardzo szerokie, opiewa na różne dziedziny przemysłu. Warto jest jednak wiedzieć, że tak, jak w przypadku każdej substancji chemicznej, tak i w przypadku cykloheksanolu, musimy zachować bardzo dużą ostrożność w jego używaniu. Najlepiej stosować się do instrukcji, które są zawarte na etykietach produktów, które zawierają w sobie cykloheksanol.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież