Studenci-wolontariusze pilnie poszukiwani

dawcy szpiku60 akcji zorganizowanych na wrocławskich uczelniach, 7 493 potencjalnych i 23 faktycznych Dawców komórek macierzystych – tak w skrócie można opisać 8 ostatnich edycji projektu HELPERS’ GENERATION, realizowanych przez Fundację DKMS. Teraz przyszedł czas, aby kolejni studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i wielu innych szkół wyższych mieli szansę na zaangażowanie się w pomoc innym. 25 września ruszyły zapisy do IX edycji Projektu.

Według badania „Wolontariat w organizacjach” przeprowadzonego pod koniec 2016 roku przez Główny Urząd Statystyczny, największy odsetek wolontariuszy (9,5%) stanowi młodzież w wieku  15-24 lata. To właśnie z myślą o nich, 4 lata temu powstał projekt HELPERS’ GENERATION, skierowany do środowiska akademickiego. Jego celem jest zaangażowanie studentów w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację i wsparcie akcji rejestracji do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS. Dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu młodych ludzi, Fundacji DKMS tylko wśród studentów, udało się zarejestrować ponad 95 tys. młodych, zdrowych ludzi, a 430 osób z tej grupy podzieliło się cząstką siebie i dało komuś szansę na drugie życie.

„Dobrem łatwo jest się zarazić”

Gabriela po raz pierwszy zaangażowała się w organizację akcji rejestracyjnej 5 lat temu, na początku studiów. Wówczas, jak sama mówi „zdecydowała się wziąć sprawę w swoje ręce”, ponieważ jej chora koleżanka potrzebowała Dawcy szpiku. Od tej pory nie pamięta już ile Dni Dawcy udało jej się zorganizować, jedna liczba mówi jednak sama za siebie – w wyniku przeprowadzonych przez nią działań, aż 14 zarejestrowanych osób zostało Dawcami faktycznymi, a dla samej zainteresowanej angażowanie się w pomoc na rzecz innych jest już czymś normalnym.

- Myślę, że dobrem łatwo jest się zarazić. Każdy z nas ma świadomość, że robi coś bardzo ważnego i przez to czujemy się potrzebni. Dodatkowo jeśli coś robimy, choćby dla samej idei, a potem widzimy wymierne efekty tych działań, to chce nam się działać jeszcze bardziej. Za każdym razem gdy dostaję telefon z Fundacji i informację o znalezieniu Dawcy mam łzy szczęścia w oczach i wiem, że warto było poświęcić swój czas na przygotowanie akcji. – mówi Gabriela, wolontariuszka Fundacji DKMS.

Zaangażowanie na wagę złota

To nie jedyny przypadek tak dużego zaangażowania. W 2016 roku Fundacja DKMS mogła liczyć na wsparcie niemalże 10 000 młodych wolontariuszy, a ogólnie w ciągu 8 edycji udało przeprowadzić 819 zorganizowanych akcji, na których zarejestrowało się 95 159 potencjalnych Dawców szpiku, a 430 z nich podzieliło się cząstką siebie.

- W szkole średniej zorganizowałam swoje pierwsze Dni Dawcy Szpiku. Poczułam wtedy, że to jest to - że tak chcę podczas studiów wykorzystać swój zapał do zmieniania świata. Liderką na Uniwersytecie Wrocławskim byłam dwa razy i uważam to za jedno z najcenniejszych doświadczeń w życiu. Poznałam masę świetnych ludzi chcących pomagać innym. Znienawidzona w czasach szkolnych praca zespołowa, dzięki organizacji Dni Dawcy na uniwersytecie, zyskała zupełnie inny wymiar - pokochałam pracować z grupą mającą ten sam cel, co ja – opowiada Milena Traczyńska, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Oprócz polskich uczelni, Projekt wsparły również znane osoby, takie jak Olga Bołądź, Piotr Machalica, Krystyna Janda, Abelard Giza czy Cezary Żak.

Kilka kroków, aby zostać Liderem i…stażystą

Studenci, którzy chcieliby zostać Liderami Projektu, do 17 października powinni nadesłać zgłoszenia wraz z wypełnionym formularzem rekrutacyjnym, dostępnym na stronie internetowej Fundacji DKMS. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 25 października, a osoby, które przejdą ją pomyślnie zostaną zaproszone na dwudniowe warsztaty szkoleniowe, które na początku listopada odbędą się w Warszawie. Lider zostanie uzbrojony w niezbędne informacje, a do jego zadań będzie należało przygotowanie akcji rejestracji na swojej uczelni. Widząc zapotrzebowanie młodych ludzi na zdobywanie praktycznego doświadczenia, w ramach HELPERS’ GENERATION zdecydowano się również na uruchomienie konkursu, w którym  zwycięzca ma szansę odbyć wakacyjny staż w siedzibie Fundacji DKMS w Warszawie.

- Po przeprowadzeniu akcji studenckiej na swojej uczelni zdecydowałam się zaaplikować na program stażowy w Fundacji DKMS. Początkowo nie wiedziałam jak to będzie wyglądać, jednak zafascynowana postawą pracowników i ich historiami podczas warsztatów, postanowiłam skorzystać z takiej okazji i spróbować swoich sił. Przede wszystkim zamysłem było zdobycie doświadczenia i poznanie działalności dużej fundacji o zasięgu międzynarodowym. Dziś wiem, że to była dobra decyzja! – mówi Wiktoria Mioduna, jedna z  Liderek Projektu HELPERS’ GENERATION.

Szczegółowe informacje na temat Projektu dostępne są na stronie https://www.dkms.pl/pl/student.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież