We Wrocławiu trwa NEFROTEST - kampania społeczna dla zdrowia nerek

nefrotestDla wygody mieszkańców, sprawnego przebiegu akcji oraz gwarancji przebadania chętnych z Wrocławia i okolic organizatorzy kampanii NEFROTEST zaplanowali telefoniczną rejestrację na bezpłatne badania nerek. Mieszkańcy, którzy chcą sprawdzić czy mają zdrowe nerki mogą dzwonić 3 i 4 października w godzinach od 10.00 do 15.00. Organizatorzy uruchomili dwa numery telefonów: 516 07 05 07 i 516 05 07 05.

Lekarze zalecają dorosłym badania profilaktyczne nerek raz do roku. Pobranie krwi umożliwia sprawdzenie stężenia kreatyniny, a każde odchylenie tego wyniku od normy powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, a w razie potrzeby ze specjalistą nefrologiem. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, bowiem choroby nerek, jeśli zostaną zdiagnozowane wcześnie, są w dużym odsetku uleczalne, a w najgorszym wypadku można je znacznie spowolnić. Niezdiagnozowane zaś i nieleczone doprowadzają nerki do stanu, w którym pacjenta ratują wyłącznie dializa lub przeszczep.

Aby telefonicznie zapisać się na bezpłatne badanie krwi, które wykrywa nieprawidłowe funkcjonowanie nerek należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania i numer telefonu kontaktowego. Każdy zgłaszający się zostanie zapisany na konkretną godzinę, by usprawnić cały proces i uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach. Zapisywać mogą się wszyscy mieszkańcy powyżej 50. roku życia. Badania odbędą się 8 października w Centrum Dializ Fresenius, przy ulicy Koszarowej 5 (przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu).

„Zapraszamy naszych mieszkańców do badań w ramach kampanii NEFROTEST” – mówi Dorota Raczkowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius – „organizatorzy zaplanowali bezpłatne badanie krwi dla 300 osób, a to całkiem sporo – dodaje.

Chociaż telefony rejestracyjne będą czynne już do 10.00 organizatorzy zachęcają do telefonicznej rejestracji w drugiej części dnia, po 12.00, a przed 15.00. „Podczas rejestracji telefony dzwonią już przed 10.00 bowiem mieszkańcy boją się, że dla nich miejsca zabraknie. A to niepotrzebny strach” – mówi pielęgniarka oddziałowa.

Bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek w ramach akcji NEFROTEST od początku kampanii cieszą się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców miejscowości, w których gości akcja. Do tej pory przebadanych zostało ponad 45 tysięcy osób w 64 polskich powiatach.

Sama kampania pierwszy raz odbyła się 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Większość z przebadanych była zdrowa. Jednak u 10 -12% chorych kreatynina i eGFR były niezgodnie z normami. Może to świadczyć o chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, pojawiło się w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012) oraz w Kozienicach – 24 % (NEFROTEST jesienią 2013 roku). Najmniej natomiast w Legnicy – 1% (NEFROTEST w marcu 2012). Ponad 4 tysiące przebadanych dowiedziało się, że cierpi na przewlekłą chorobę nerek w różnych stadiach.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież