Fair Trade Film Festival

fair tradeW listopadzie we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie o charakterze filmowo-społecznym: Fair Trade Film Festival. Podczas dwóch dni festiwalu będzie można obejrzeć krótkometrażowe filmy dokumentalne i krótkie spoty, wziąć udział w warsztatach oraz spotkaniach z ekspertami, będzie można również skosztować produktów Fairtrade. Festiwal odbędzie się również w Warszawie i Krakowie.

Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja idei Sprawiedliwego Handlu i ekonomii społecznej poprzez krótkie i średnie filmy dokumentalne i przedstawienie, czym jest Fairtrade w praktyce. Na wszystkie pokazy wstęp wolny!
 
W programie festiwalu znajdą się filmy poruszające tematykę związaną ze Sprawiedliwym Handlem. Celem bloku „Fairtrade jest ważny” jest przedstawienie widzom, jak w praktyce wygląda prowadzenie biznesu w zgodzie z zasadami Fairtrade. Oprócz tego w ramach Festiwalu wyświetlane będą filmy dotyczące problemów krajów globalnego Południa i ekonomii społecznej (blok „W kierunku Sprawiedliwego Handlu”). Pokażemy zarówno problemy społeczne i ekonomiczne, z którymi borykają się mieszkańcy tzw. krajów rozwijających się, jak i pozytywne przykłady działań będące próbami ich rozwiązania. Będzie można obejrzeć filmy z całego świata, m.in. z Mauritiusa, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru, Brazylii, Palestyny i Polski.

W programie m.in. „Mauritius. Opowieści o cukrze” w reżyserii Michała Wilczka – film nakręcony na malowniczej wyspie wulkanicznej położonej na południowo-zachodnim Oceanie Indyjskim, której historia i gospodarka jest nierozerwalnie związana z uprawą trzciny cukrowej. Pokażemy niezwykły film o rezerwacie przyrody Cerro Candelaria „Górski rezerwat przyrody Puro w Ekwadorze” (reż. Andy Orchard, Kendal Kempsey), na którego obszarze odkryto wiele unikatowych gatunków flory i fauny. Kawa okazała się natomiast doskonałą alternatywą dla owoców, których uprawa odciskała znaczące piętno na lokalnym ekosystemie. Będzie można również obejrzeć filmowy reportaż Maćka Zygmunta „Fairtrade daję siłę. Przykład Asoguabo”. Film jest zapisem rozmów z Ekwadorczykami, którzy dzięki wprowadzeniu idei Sprawiedliwego Handlu i certyfikacji Fairtrade uratowali swoje małe rodzinne gospodarstwa i zachowali swoje ziemie. Film pokazuje codzienne życie na plantacji, piękne krajobrazy Ekwadoru oraz siłę wspólnoty zbudowanej wokół idei spółdzielczości.

Oprócz pokazów filmowych w programie znajdą się degustacje, dyskusje, spotkania z ekspertami i warsztaty.

Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade) to partnerstwo handlowe oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych, szczególnie w krajach Południa. – mówi Krzysztof Rączkowiak z Fairtrade Polska. Zdajemy sobie sprawę, że brzmi to bardzo skomplikowanie i rodzi dużo pytań. Stąd pomysł na organizację festiwalu, który poprzez filmy i rozmowy z ekspertami pokaże, jak w praktyce wygląda ruch Sprawiedliwego Handlu oraz działalność zgodna z certyfikatem Fairtrade. Chcemy, żeby festiwal stał się przestrzenią do wspólnych rozmów, zadawania pytań oraz pogłębienia wiedzy. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny, dostępny dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież