Wspierają młodych ludzi z rodzin zastępczych

smartmeWrocławska fundacja i szwajcarska korporacja stworzyły#SMARTme, czyliinicjatywę ułatwiającą młodzieży z rodzin zastępczych start w dorosłość.

Celem programu #SMARTme jest przygotowanie młodych ludzi, którzy wychowali się w rodzinach zastępczych do rozpoczęcia kariery zawodowej. Inicjatywa stworzona przez fundację Rodzina i Przedsiębiorczość oraz firmę Credit Suisse Poland oferuje uczestnikom programu udział w szeregu spotkań i warsztatów w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego oraz sfinansowanie kursów zgodnych z ich profilem zainteresowań.

- Postanowiliśmy zaangażować się w projekt adresowany do młodzieży z pieczy zastępczej, gdyż nasza analiza ich sytuacji pokazała, że pomoc oferowana im systemowo jest dalece niewystarczająca mówi vice prezes fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość, Natasza Marcinkiewicz. - Na trudności w wejściu w dorosłe życie składa się szereg czynników, jak choćby duża różnica wieku pomiędzy wychowankami a opiekunami czy bardzo mała liczba tzw. asystentów dostępnych dla takich rodzin.

Na program #SMARTme składają się m.in. spotkania z zakresu doradztwa zawodowego, podczas których uczestnicy pracują nad tym, by rozpoznać własne mocne strony i talenty. Warsztaty rozwojowe prowadzone przez trenerów biznesu wspierają ich motywację, chęć pracy nad sobą i przedsiębiorczość.

Ważną rolę pełnią także pracownicy fundatora programu - firmy Credit Suisse - którzy przeprowadzają profesjonalne szkolenia w siedzibie firmy z zakresu pisania nowoczesnego CV, autoprezentacji i prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Uczą jak w praktyce zdobyć wymarzoną pracę i odnaleźć swoje miejsce na współczesnym rynku pracy. Ponadto uczestnicy otrzymają pomoc w postaci finansowania profesjonalnych kursów i szkoleń oraz zorganizowania praktyk zgodnych z ich profilem zawodowym. 

Do tej pory dzięki projektowi nauczyłam się dobrze gospodarować swoim czasem. Oddzielać ważne sprawy od ważniejszych - mówi Dominika, uczestniczka projektu. - Poznaję tu nowych wspaniałych ludzi. Mimo, iż się różnimy, łączy nas jeden wielki cel: wejść na rynek pracy dobrze przygotowanym i pełnym optymizmu. Tego właśnie uczy nas projekt. Nie można zapomnieć o wspaniałych osobach, które nas tego uczą. Bez nich nic by się nie udało. Dzięki projektowi poznaję siebie. Mogę sprawdzić w czym jestem dobra i nad czym powinnam pracować, aby moje życie było jak najlepsze. Z wielką przyjemnością i dumą biorę udział w  projekcie #SMARTme.

W programie udział biorą obecnie 24 osoby w wieku 17-25 lat.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież