Jak wybrać wąż ogrodowy?

węże ogrodoweTrudno wyobrazić sobie bezproblemową pielęgnację ogrodu bez węża ogrodowego. Ułatwia on nie tylko podlewanie roślin, ale również wykonywanie wielu prac porządkowych. Jak jednak wybrać produkt, które będzie spełniał wszelkie oczekiwania?

Odpowiednia długość węża ogrodowego

Wąż powinien rozciągać się od punktu poboru wody do obrzeża terenu, który zamierzamy nawadniać. Dodatkowo do całościowej długości węża powinno doliczyć się 1–2 metry zapasu, aby podczas podlewania móc omijać ewentualne przeszkody. Dobór odpowiedniej długości węża jest istotny, ponieważ od tego w dużej mierze zależy komfort jego użytkowania.

Średnica węży ogrodowych

Od średnicy węża zależy wielkość strumienia wody, który będzie z niego wypływać. Jeśli planujemy intensywnie podlewać rozległe tereny, warto wybrać wąż o większej średnicy. Najczęściej węże ogrodowe mają 0.5 cala (12.5 mm) lub 0.75 cala (19 mm) średnicy, ale bywają również dostępne produkty o nieco większych wymiarach.

Węże ogrodowe i ich kolory

Zielony, żółty, pomarańczowy... Czy kolor węża ma znaczenie? Nie ma to aż tak dużej wagi, ale warto pamiętać, że wąż o intensywnym kolorze będzie bardziej widoczny nawet w wysokiej roślinności, co w niektórych sytuacjach może być zaletą.

Wykonanie węży ogrodowych

Najprostsze i najtańsze węże ogrodowe są złożone z jednej lub dwóch warstw tworzywa PVC, czyli polichlorku winylu. Produkty lepszej jakości składają się z kilku warstw tworzywa, co zwiększa ich trwałość i minimalizuje efekty czynników zewnętrznych, takich jak wahania temperatury czy promieniowanie UV. Na rynku także są dostępne węże kauczukowe wyróżniające się wyjątkową lekkością i elastycznością.

Najnowsze węże ogrodowe i ich udoskonalenia

Spośród nowych modeli tego typu produktów można znaleźć takie, które zawierają dodatkowe usprawnienia, np. wykonanie z lepszych jakościowo materiałów. Dużym udogodnieniem są także węże ogrodowe typu anti-twist, które nie skręcają się ani nie zginają podczas podlewania. Podwyższa to komfort użytkowania produktu oraz, co ważne, przedłuża jego żywotność. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama