Dolnośląskie szkoły aktywnie w stronę zdrowia

aktywne szkołyJak zapewnić naszym dzieciom większą odporność organizmu, prawidłowy rozwój i kondycję? Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia wystarczy każdego dnia poświęcać na aktywność fizyczną minimum 60 minut. Jednak zmiany zachodzące w stylu życia dorosłych, a tym samym i dzieci sprawiają, że najmłodsi coraz rzadziej spędzają czas aktywnie. O pozytywną zmianę w przyzwyczajeniach walczyć będzie 10 tysięcy dzieci z Dolnego Śląska, a także ich rodzice i nauczyciele, w ramach programu aktywizacji ruchowej Aktywne Szkoły MultiSport.

Światowa Organizacja Zdrowia traktuje brak ruchu jako jedno z największych zagrożeń dla zdrowia obok palenia tytoniu. Dodatkowo, jak pokazują wyniki badań, w naszym kraju coraz więcej dzieci korzysta ze zwolnień z zajęć wychowania fizycznego – tylko w szkołach podstawowych według NIK zwolnienia posiada kilkanaście procent uczniów, a w szkołach średnich odsetek ten wzrasta do 30 proc. By przeciwdziałać bezruchowi i pomóc dzieciom w aktywnym życiu, a rodziców i nauczycieli wesprzeć w działaniach zwiększających codzienne porcje ruchu i aktywne spędzanie czasu, powstał program Aktywne Szkoły MultiSport.

Zdaniem Edyty Krajewskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 we Wrocławiu wyjątkowość Programu polega na jego interaktywności – Na początku zaskoczyło mnie połączenie ćwiczeń fizycznych z opowieścią i urządzeniami multimedialnymi, ale dzieci są tym zachwycone. Duży wpływ na pozytywny odbiór przez uczniów mają instruktorzy, którzy współpracują z nauczycielami wychowania fizycznego. Widzę, że dzieci mają z nimi świetny kontakt.

Program realizowany w kilkudziesięciu dolnośląskich szkołach wprowadza zupełnie nową, multimedialną formułę standardowego testu sprawności fizycznej EuroFit. Dzięki temu zdaniem autorów uda się zachęcić do aktywności wszystkie dzieci, nawet te unikające lekcji WF. Test jest przede wszystkim znakomitą zabawą, a uczniowie mierzą się w nim między innymi z leniwymi mocami Złego Zła, władcy Galaktyki Bezruchu. Zgodnie z założeniami Programu rywalizacja odbywa się wyłącznie na poziomie szkół uczestniczących w Programie. Według Adama Radzkiego, członka Zarządu Benefit Systems, spółki będącej fundatorem programu Aktywne Szkoły MultiSport, paradoksem naszych czasów jest to, że choć mamy środki i możliwości, by dbać o zdrowie i korzystać z różnych form aktywności fizycznej, coraz więcej dzieci unika sportu. – Wierzymy, że aktywność wpływa na jakość życia na każdym jego etapie. Bezruch w dzieciństwie może oznaczać liczne problemy zdrowotne w dorosłym życiu związane m.in. z otyłością czy cukrzycą. Dlatego zdecydowaliśmy się na szkoły podstawowe, bo to czas, w którym kształtują się postawy życiowe uczniów, a my dodatkowo chcemy motywować nauczycieli i rodziców do wspierania aktywności fizycznej dzieci.

W pierwszej edycji programu Aktywne Szkoły MultiSport bierze udział 36 szkół z województwa dolnośląskiego. Oznacza to, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy ponad 10 tysięcy dzieci będzie uczestniczyć w specjalnym multimedialnym teście sprawności fizycznej EuroFit+. Ważnym elementem Programu są również Plany Treningowe, wspierające aktywność fizyczną dzieci, które wypracowali i realizować będą wspólnie rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

– Aktywne Szkoły MultiSport realizujemy w szkołach, ponieważ to w nich dzieci spędzają najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest, by były to miejsca sprzyjające codziennej aktywności. Ponadto, szkoły to instytucje cieszące się zaufaniem rodziców, lokalnych władz i przedsiębiorców, którzy mogą wspierać zmiany w ich najbliższym otoczeniu. Plany Treningowe, które udało się nam wypracować w szkołach w pierwszej fazie Programu napawają nas optymizmem, ponieważ ich wdrożenie będzie stanowić mocne wsparcie dla aktywnego i zdrowszego trybu życia dzieci oraz ich najbliższych – wyjaśnia Jakub Kalinowski, prezes fundacji V4Sport, operatora Programu na Dolnym Śląsku.

Aktywne Szkoły MultiSport mają na celu aktywizację ruchową dzieci, która pozytywnie wpływa na ich rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. U dzieci aktywnych fizycznie obserwuje się większą aktywność jądra podstawnego mózgu, obszaru odpowiedzialnego za myślenie i działanie. Dodatkowo podczas zajęć fizycznych dzieci uczą się między innymi funkcjonowania w grupie. Pierwsza edycja Programu potrwa do grudnia 2018 roku, a kluczowe informacje dostępne są na stronie: www.aktywneszkoly.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show