„Dzień dobry", czyli sąsiedzka podwórkowa integracja

dzień sąsiadaWarto poznać innych ludzi. Święto Sąsiada – nowa inicjatywa aktywizująca lokalną społeczność - obchodzone będzie od godziny 16.00 w podwórku koło Firleja 29 maja. Miejsce spotkania to osiedlowy plac zabaw u zbiegu ulic: Żytniej, Pszennej i Jęczmiennej.

Obchody Europejskiego Dnia Sąsiada to inicjatywa Firleja, ale program został w całości przygotowany przez mieszkańców, którzy spotykali się w Kawiarni Sąsiedzkiej.

„We Wrocławiu obserwujemy renesans inicjatyw lokalnych, panuje swoista moda na poprawianie po urzędnikach i fachowcach. Żeby tak się jednak działo, żeby nasze parki, podwórka i place zabaw były bardziej nasze musimy się poznać i polubić. Bez sąsiedzkiej aktywności trudno jest cokolwiek zrobić, a bez takich inicjatyw jak Europejski Dzień Sąsiada, nie ma mowy o małych, kameralnych i swojskich spotkaniach, trudno mówić o integracji sąsiadów - mówią pracownicy Ośrodka Działań Artystycznych „ Firlej”.

Dzień Sąsiada to święto, które oficjalnie obchodzone jest na całym świecie. Jego europejskimi prekursorami są Francuzi. Jest to po prostu kameralne spotkanie w sąsiedzkim gronie. Na podwórku, na ulicy, w ogródku, przed blokiem albo na okolicznym skwerku. Można z tej okazji urządzić piknik, sąsiedzkiego grilla, gry i zabawy podwórkowe, akcję sadzenia kwiatów, wyprzedaż garażową czy wydarzenie kulturalne. Każde sąsiedztwo może obchodzić ten dzień tak jak chce. Warto poznać wzajemne potrzeby, ale też warto po prostu wyjść poza cztery ściany swojego mieszkania i powiedzieć swoim sąsiadom „Dzień dobry”, a może dowiedzieć się komu trzeba pomóc, wypić herbatę czy zjeść ciastko pod blokiem.

Firlej – Ośrodek Działań Artystycznych, zgodnie z zapowiedzią, konsekwentnie poszerza swoją działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Świętowanie rozpocznie się od godziny 16:00.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show