8 czerwca - Dzień cyrku bez zwierząt

cyrkDziś, 8 czerwca, obchodzimy szósty Ogólnopolski Dzień Cyrku bez Zwierząt. Fundacja Viva! od lat walczy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski.

W 2016 roku przeprowadziła śledztwo w cyrkach na terenie naszego kraju, którego efektem był nie tylko raport dotyczący warunków przetrzymywania i prezentowania zwierząt, ale także pierwszy w Polsce interwencyjny odbiór z cyrku niedźwiedzia, 3 żółwi i krokodyla. Ta interwencja udowodniła nie tylko to, że zwierzęta w cyrkach cierpią na choroby wynikające z braku warunków bytowych. Niedźwiedź Baloo miał zanik mięśni, próchnicę w kanałach zębowych i głęboką stereotypię, krokodyl i żółwie cierpiały na krzywicę, miały miękkie pancerze i inne liczne schorzenia.

– Komisja do Spraw Petycji rozpatrzyła pozytywnie naszą petycję dotyczącą zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach, pod którą podpisało się ponad 125 tysięcy osób – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva. Zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach jest częścią kompleksowej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, której projekty złożyli posłowie zarówno PiS, jak również PO i Nowoczesnej. Nowelizacja usytuuje Polskę wśród państw, które o zwierzętach i ich prawach myślą szeroko i nowocześnie.

– Mamy nadzieję, że już po wakacjach ustawa wejdzie w życie. Fundacja Viva! zadeklarowała przejęcie opieki i znalezienie miejsca w schroniskach i azylach dla wszystkich zwierząt, które “stracą pracę” w cyrkach – dodaje Wyszyński.

We Wrocławiu obowiązuje zakaz udostępniania cyrkom wykorzystujących w swoich pokazach zwierzęta terenów należących do miasta. Jednak kilka razy w roku takie cyrki stacjonują w stolicy Dolnego Śląska na prywatnej działce przy ul. Litewskiej na Psim Polu.

Jesteśmy dumni, że władze Wrocławia uchwaliły tzw. lokalny zakaz dla cyrków ze zwierzętami, ale konieczne jest wprowadzenie takiego prawa na terenie całego kraju, aby Polska prawidziwie weszła w XXI wiek i nie promowała form rozrywki okupionych niepotrzebnym cierpieniem zwierząt.

Wreszcie – cyrk ze zwierzętami jest szkodliwy społecznie. Wpaja dzieciom fałszywy obraz zwierząt –  prezentuje i tworzy patologiczne relacje ludzi ze zwierzętami. 27 marca 2015 roku Komisja Psychologii PAN przyjęła uchwałę dotyczącą uczestnictwa dzieci w pokazach cyrkowych, w której jednoznacznie określiła:”(…)Spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a także potencjalnie szkodliwe dla procesu wychowania młodych ludzi.(...)”. „Ogólnie dostępna wiedza o psychice i zachowaniach zwierząt dzikich oraz mnożące się zeznania byłych treserów i nagrania tresury dowodzą, że duże, dzikie ssaki, takie jak słonie, lwy i tygrysy, są w młodym wieku brutalnie zmuszane biciem do posłuszeństwa.” - Prof. Andrzej Elżanowski

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show