„Bee znaczy pszczoła” - Wroclavia organizuje konkurs edukacyjny

bee znaczy pszczołaUdział w prawdziwych warsztatach pszczelarskich to nagroda w konkursie Wroclavii skierowanym do uczniów klas 1-3 we wrocławskich szkołach podstawowych. Zadanie polega na stworzeniu modelu pszczoły z materiałów recyklingowych, a gotowe prace nauczyciele mogą nadsyłać do 22 marca. Konkurs jest elementem akcji „Bee znaczy pszczoła”, którą Wroclavia organizuje we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Zadaniem akcji „Bee znaczy pszczoła” jest zainteresowanie młodych wrocławian życiem pszczół, wzmacnianie w młodzieży proekologicznych postaw, a także promowanie kreatywności i aktywności. W ramach projektu do uczniów trafią ciekawe materiały edukacyjne, przybliżające życie pszczół i ich znaczenie w przyrodzie, a laureaci konkursu (trzy klasy) wezmą udział w prawdziwych warsztatach pszczelarskich. Poprowadzi je dr inż. Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, na co dzień opiekun funkcjonującej we Wroclavii pasieki, w której mieszka ok. 300 tysięcy pożytecznych owadów.

– Chcemy dzielić się z mieszkańcami Wrocławia wiedzą i doświadczeniem wynikającymi z naszych działań na rzecz środowiska. Jedną z wielu takich aktywności jest miejska pasieka, która funkcjonuje we Wroclavii od wiosny 2018 r. i którą zaplanowaliśmy na długo przed otwarciem centrum. Akcja „Bee znaczy pszczoła” oraz warsztaty pszczelarskie to dla nas naturalny kolejny krok w upowszechnianiu wiedzy ekologicznej – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii.

Konkurs i zgłoszenia

Celem akcji „Bee znaczy pszczoła” – obok popularyzacji wiedzy na temat pszczół – jest również promowanie kreatywności i zachęcanie młodych wrocławian do rozwoju artystycznego. Do 22 marca 2020 r. nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy do uczestnictwa w konkursie. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu modelu pszczoły z materiałów recyklingowych. Nauczyciel zgłasza klasę mailowo, wysyłając na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. od 3 do 5 zdjęć przygotowanej pracy plastycznej.

Najlepsze prace zostaną wyłonione na dwa sposoby:

• dwie nagrody przyzna jury,
• jedna nagroda zostanie przyznana w wyniku głosowania na profilu Facebooku Wroclavii.

Harmonogram konkursu

Prace konkursowe należy zgłaszać do 22 marca. Następnie odbędzie się:

•    publikacja prac na profilu Facebook Wroclavii (w formie tzw. moodboardu) – 30 marca,
•    facebookowe głosowanie na najlepsze prace – 30 marca – 3 kwietnia,
•    ogłoszenie wyboru jury oraz facebookowiczów – 3 kwietnia,
•    warsztaty pszczelarskie dla zwycięskich klas (we Wroclavii) – 8 kwietnia.

Nagrodą warsztaty pszczelarskie

Uczniowie 30 klas, które jako pierwsze nadeślą zgłoszenia, otrzymają broszury na temat życia pszczół i ich znaczenia w przyrodzie. Nagrodą za trzy najlepsze prace są natomiast warsztaty pszczelarskie dla całej klasy prowadzone na zielonych tarasach Wroclavii przez dr. inż. Pawła Migdała z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także pamiątkowe słoiczki miodu z pasieki we Wroclavii (dla każdego dziecka) oraz albumy o pszczołach (dla klasy).

Program warsztatów obejmuje m.in. pokaz modelu ula oraz sprzętu pszczelarskiego, obserwację życia pszczół w szklanym ulu, a także pokaz filmu z pasieki we Wroclavii, przedstawiającego codzienną pracę wykonywaną przez pszczelarza, w tym otwarcie ula. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się ze znaczeniem pszczół w środowisku oraz zasadami bezpieczeństwa na terenie pasieki, będą miały także okazję ubrania prawdziwych kombinezonów pszczelarskich i skosztowania miodu pochodzącego z pasieki we Wroclavii. Warsztaty odbędą się 8 kwietnia. Wezmą w nich udział 3 klasy, a więc ok. 60-90 młodych wrocławian wraz z nauczycielami - opiekunami.

O pasiece we Wroclavii

Inspiracją dla akcji „Bee znaczy pszczoła” była mieszcząca się na dachu Wroclavii pasieka, w której mieszka 5 rodzin, czyli aż 300 tysięcy pszczół.

- W wielu naszych centrach prowadzimy pasieki i aktywnie ratujemy pszczoły, np. Warszawie, ale też w Paryżu i Sztokholmie. Na co dzień tworzymy dom dla tych pracowitych owadów, a teraz chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami pszczelarskimi, jednocześnie wspierając edukację ekologiczną młodych wrocławian – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii.

Pasieka Wroclavii to wspólne przedsięwzięcie firmy Unibail-Rodamco-Westfield oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, uczelni specjalizującej się w badaniach pszczół i ich odziaływania na środowisko. Ule znajdują się na rampie wjazdowej do centrum, w miejscu na co dzień niedostępnym dla gości, odległym także od bloków i biur. Do hodowli we Wroclavii został dobrany odpowiedni gatunek o łagodnym usposobieniu – pszczoła kraińska. Zgodnie z zapowiedziami towarzyszącymi premierze pasieki, już jesienią 2018 r. odbył się cykl warsztatów kulinarnych, podczas których można było posmakować miodu z Wroclavii. Łącznie z Wroclavią, w polskich w centrach zarządzanych przez Unibail-Rodamco-Westfield działa 20 uli, w których mieszka ok. 1,2 miliona pszczół.

Miejskie pasieki

Pierwsze wielkomiejskie pasieki powstały w Paryżu jeszcze w XIX wieku, a teraz w stolicy Francji jest ich ponad 400, w tym pasieka na dachach katedry Notre Dame. Ule stoją też w Monachium (ok. 500 pasiek), Kopenhadze, Zurychu, a w Polsce są już m.in. w Warszawie i Krakowie. We Wrocławiu, gdzie w 2016 r. uregulowano zasady umiejscawiania uli, pasieki stoją m.in. na budynku Urzędu Wojewódzkiego, w teatrze muzycznym Capitol, na siedzibie wrocławskiego MPWiK, w ogrodzie Muzeum Miejskiego oraz w Ogrodzie Botanicznym.  

Miejski miód bez wątpienia jest czysty i pełnowartościowy, gdyż w aglomeracjach nie stosuje się spotykanych na terenach wiejskich pestycydów. Pasieka we Wroclavii przynosi około 100 kg miodu rocznie, jednak to nie on jest największą zaletą takiej hodowli. Pasieki miejskie przede wszystkim pomagają w utrzymaniu zieleni i zachowaniu bioróżnorodności.

Dobre efekty obecności pszczół po pewnym czasie widać w całej okolicy. W miastach, w których postawiono ule, zauważalnie poprawiła się jakość miejskiej zieleni, a dzięki zapylającym je pszczołom, wypiękniały miejskie skwery, parki i  rośliny nasadzone wzdłuż ulic. Ważne, żeby w okolicy było odpowiednio dużo tzw. pożytków, czyli terenów z roślinami, z których pszczoły zbierają nektar i pyłki. W Polsce występuje ok. 3 tysięcy roślin, które są dobrym źródłem pożytków dla pszczół, w tym drzewa i krzewy takie jak lipy, akacje, klony, żarnowce i śnieguliczki. Lubiane przez pszczoły rośliny, które każdy może posadzić na swym balkonie to aksamitki, werbena, wrzosy i wrzośce, lawenda oraz nasturcje.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show