Segreguj albo giń!

segregacjaNie znasz zasad segregowania? Odpady w śmieciarce i tak się mieszają? W okolicy nie ma pojemników? Jaka jest Twoja wymówka, żeby nie sortować odpadów w domu? W czasie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów ENERIS rozwiewa jeden z najczęstszych mitów, czyli brak miejsca w domu na pojemniki na 5 frakcji. Poprzez konkurs internetowy zachęca mieszkańców Wrocławia i okolic do pokazania swoich domowych sposobów na segregację odpadów. Konkurs #Zacznijodkuchni trwa od 20 do 29 listopada! Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone.

Uważaj, bo zasypie Cię… masa odpadów!

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (ETRO) to okazja, żeby przypomnieć, że każdego dnia wytwarzamy masę odpadów i powinniśmy z nimi właściwie postępować, zgodnie z zasadą „3R” – reduce (redukuj), reuse (ponownie używaj), recycle (poddawaj recyklingowi).

Dlatego w przeddzień ETRO, ENERIS uruchamia kampanię internetową „Segreguj albo giń!”, która ma na celu podkreślenie, że prawidłowe sortowanie odpadów na 5 frakcji to obowiązek każdego mieszkańca, podobnie jak zapinanie pasów w samochodzie czy przechodzenie na zielonym świetle. Ważna jest także organizacja odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu na odpady i przygotowanie pojemników. Bo segregowanie zaczyna się w domu, a najczęściej w kuchni.

- Zgodnie z ubiegłorocznymi badaniami marki Żywiec Zdrój na temat segregacji, wśród trzech najczęstszych powodów niesortowania odpadów jest ten o braku miejsca na kilka pojemników w mieszkaniu. W XXI wieku taki argument to tylko wymówka. Zarówno bogata oferta sklepów, jak i liczne inspiracje w Internecie, pomogą każdemu kto chce zorganizować w taki sposób miejsce na odpady segregowane, by to, co do tej pory było niepotrzebne, stało się cennym surowcem! – skomentowała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji ENERIS.

W ramach kampanii „Segreguj albo giń” został zorganizowany konkurs na profilu ENERIS na Facebooku pod hasłem #Zacznijodkuchni. Wystarczy pod postem konkursowym zamieścić zdjęcie pokazujące sposoby na sortowanie odpadów w domu i organizację przestrzeni na pojemniki, a tym samym zyskać szansę na cenne nagrody (voucher do wykorzystania w sklepie Ekofabryka). Pięć najlepszych, najbardziej kreatywnych pomysłów zostanie nagrodzonych. W konkursie mogą wziąć udział całe rodziny, a w szczególności młodzież, której z pewnością nie zabraknie kreatywności w tworzeniu przestrzeni skrojonej na 5 frakcji.

Konkurs odbywa się w czasie Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów – startuje w przeddzień 20 listopada i potrwa do 29 listopada! Regulamin znajduje się na stronie ENERIS.

Częścią kampanii jest też apel, jaki wystosowano do największych firm budowlanych i meblarskich o dostosowanie oferty sklepów i właściwą ekspozycję pojemników do segregacji odpadów na 5 frakcji. Podobna prośba została przekazana do wybranych stacji telewizyjnych. Jak czytamy w dokumencie „Programy uczące jak zaprojektować czy upiększyć mieszkanie lub dom mają ogromny wpływ na konkretne decyzje milionów widzów. Stąd uwzględnienie tego wątku w scenariuszach, pokazanie jak można urządzić efektywnie kuchnię czy przestrzeń nawet małego mieszkania, by segregowanie odpadów na 5 frakcji nie było uciążliwe, to tylko niektóre możliwości Państwa zaangażowania.”

Jak usprawnić segregowanie w domu?

Segregowanie odpadów na 5 frakcji to nie tylko obowiązek ustawowy, to także podstawowe działanie na rzecz ochrony środowiska i oszczędzania zasobów naturalnych, poprzez przetwarzanie surowców wtórnych. Nawet dzieci wiedzą, że właściwe sortując odpady, można dać im drugie życie. Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień pochodzi z odzysku materiałowego, np. serwetki, zeszyty, papier toaletowy - powstają z przetworzonego papieru. Z kolei bluza z polaru, doniczka, worek na śmieci, ławka w parku - produkowane są z przetworzonych tworzyw sztucznych. Z resztek jedzenia wytwarza się kompost, który może służyć jako nawóz dla kwiatów czy warzyw.

Czy świadomość, że z odpadów mogą powstać nowe przedmioty jest wystarczającym argumentem do segregowania? Czy jednak podstawową przeszkodą jest organizacja przestrzeni na odpady w domu i niewiara, że sortowanie ma sens? Co zrobić, żeby przekonać nieprzekonanych?

- Na początek warto zrobić test i sprawdzić jakich odpadów „produkujemy” najwięcej. Czy są to tworzywa sztuczne czy jednak bio albo zmieszane? Wiedząc, ile powstaje odpadów w domu, można odpowiednio zaplanować przestrzeń w kuchni czy w innym pomieszczeniu, gdzie przechowywane są odpady. I tym samym sprawdzić, ile potrzebujemy kolorowych pojemników, a może wystarczy pudełko czy torebka papierowa. Trzeba też pamiętać o oddzielnym zbieraniu baterii i elektrośmieci, aby nie mieszały się z innymi odpadami.– komentuje Andrzej Filipowicz, dyrektor ENERIS Surowce we Wrocławiu.

Oto przykład 4-osobowej rodziny mieszkającej w bloku, która najwięcej wytwarza odpadów plastikowych i bio. Miejsce na pojemniki do segregacji jest w szafce pod zlewem – tam umieszczony jest jeden kosz na odpady zmieszane, drugi na plastik i metal, a trzeci na resztki jedzenia. Papier gromadzony jest w pudełku albo torbie papierowej poza szafką, szkło podobnie – tego rodzaju odpadów jest najmniej, bo słoiki wykorzystywane są powtórnie. Odpady bio są wyrzucane do altany śmietnikowej codziennie, żeby niwelować zapachy.

A jak wygląda system segregacji odpadów w innych domach? Swoimi pomysłami można się podzielić na profilu ENERIS na Facebooku.

Dodatkowo materiały na temat segregacji odpadów można znaleźć na stronie Koalicji 5 frakcji.

„Segreguj albo giń!” to hasło drugiej odsłony kampanii ENERIS, która startuje z okazji Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Wakacyjna edycja „Zmień nawyki albo giń!” zachęcała do zmiany codziennych zachowań na bardziej ekologiczne, tym razem skupiamy się na prawidłowym segregowaniu odpadów i chcemy pokazać sposoby na organizację przestrzeni w domu, aby sortowanie ułatwić.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show