Zużyte oświetlenie nie może trafiać do śmietników. Jak zatem prawidłowo postępować?

elektrosmieciW naszych domach pojawia się rocznie 12 zużytych żarówek. Czy wiemy, jak postąpić z nimi w prawidłowy sposób? Gdzie należy oddać zużyte świetlówki energooszczędne i żarówki LED? Czy stary żyrandol bądź lampka nocna mogą trafić do odpadów zmieszanych? Te kwestie budzą wiele wątpliwości.

Organizacja ElektroEko, we współpracy z partnerami Signify, Ledvance i Tungsram, ponownie ruszają z kampanią edukacyjną „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”. Eksperci chcą zwiększyć świadomość konsumentów dotyczącą właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem.

ElektroEko edukuje

ElektroEko to największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, i jako jedyna, działająca na zasadach non-profit.  Jej misją jest wspieranie i edukacja Polaków w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Najnowsza odsłona kampanii „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” skupia się na tym, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowym.

Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, gdzie oddać na przykład niedziałającą lampkę nocną, świetlówkę energooszczędną czy żarówkę LED. Zależy nam na tym, aby ułatwiać konsumentom życie, podpowiadając im, jak prawidłowo postępować i gdzie oddawać zużyty sprzęt oświetleniowy. Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii, Polacy już na etapie zakupu nowego oświetlenia pomyślą, co z nim zrobią po jego zużyciu – mówi Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko.

Właściwe postępowanie umożliwia przetwarzanie

Wyrzucanie świetlówek, żarówek LED czy opraw oświetleniowych do śmietnika szkodzi środowisku. Zużyty sprzęt oświetleniowy nie stanowi zagrożenia tylko wtedy, gdy jest właściwie zagospodarowany.

Niestety, według badań przeprowadzonych przez ElektroEko, co piąty Polak nadal wyrzuca elektrośmieci do śmietnika - komentuje Anna Podsiadło.

Według ekspertów, aż 90% materiałów otrzymanych w procesach odzysku i recyklingu zużytego oświetlenia można wykorzystać powtórnie. Przykładem jest szkło, które może być odzyskane i użyte do wytworzenia nowych produktów, bądź wykorzystane w innych procesach produkcyjnych (np. kruszywa lub szkła przemysłowego). Możemy także odzyskać 98% aluminium i 100% stali, które będą wykorzystane do produkcji nowych metalowych elementów!

Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci – czyli gdzie oddawać zużyte oświetlenie

Tradycyjna żarówka, żarówka LED, halogen, a także świetlówka liniowa lub kompaktowa – to kilka przykładów sprzętu oświetleniowego z naszych domów. Do kategorii sprzętu oświetleniowego zaliczają się także oprawy oświetleniowe, takie jak żyrandole, kinkiety, lampki nocne oraz lampki na biurko. One również nie powinny trafiać do kosza na śmieci. W jaki sposób postępować ekologicznie i zgodnie z prawem? Do wyboru są trzy rozwiązania:

1. Kupując nowe źródło światła bądź oprawę oświetleniową, te, których już nie potrzebujemy, możemy zawsze oddać w sklepie. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy, jeśli jest on tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje jak ten sprzedawany. Marka nie ma znaczenia.

2. Wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności zakupu nowego. Należy pamiętać jednak, że żaden z wymiarów zewnętrznych odpadu nie może przekraczać 25 cm.

3.Można udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w najbliższej okolicy i tam przekazać zużyty sprzęt oświetleniowy. Lokalizacje tych punktów znajdują się na stronie internetowej każdej z gmin.

Jeśli mamy wątpliwości, jak prawidłowo postąpić ze zużytym sprzętem oświetleniowym, podpowiedź znajdziemy na jego opakowaniu (niekiedy także na samym sprzęcie). Gdy zobaczymy tam symbol przekreślonego pojemnika na śmieci, mamy pewność, że dany przedmiot nie może trafić do śmietnika – dodaje Anna Podsiadło.

Kampania „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” będzie prowadzona, między innymi, w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Google) oraz serwisach specjalistycznych. Tegoroczną kampanię, po raz pierwszy, będą wspierać influencerzy (Emce, Żaneta Kusa).

Szczegóły kampanii oraz informacje na temat właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem dostępne są na stronie:www.zuzyteoswietlenie.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show