Koronasomnia - bezsenność w czasach pandemii COVID-19 rośnie w popularność

sen wirusWraz z nadejściem koronawirusa pojawiło się wiele nowych problemów. Jednym z nich jest bezsenność spowodowana pandemią, która stała się tak popularna, że została jej nadana własna nazwa - „koronasomnia” (połączenie słów „koronawirus” oraz „insomnia”). Czym jest i skąd się wzięła ta potencjalnie nowa i niestety często spotykana choroba?

Jak wielu z nas doświadcza wirusowej bezsenności?

Już wcześniej wiedzieliśmy, że człowiek odczuwający duże pokłady stresu nie zaśnie spokojnie. W dobie pandemii każdy z nas odczuwa silniejszy niepokój, dlatego tak często pandemia spędza nam sen z powiek. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez markę „Philips”, w których 70% badanych potwierdza nabycie przynajmniej jednego nowego schorzenia snu od czasu rozpoczęcia pandemii. W samej Polsce sytuacja wygląda podobnie - według dr n. med. Michała Skalskiego z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, takie zaburzenie snu dotyczy nawet co czwartego pacjenta!

Więcej o koronasomnii w wywiadzie z członkiem projektu „W Kranie Snów” mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu:

Co tak naprawdę przyczynia się do tej odmiany bezsenności?

Powodów pojawienia się koronasomnii jest kilka. Oczywiście, martwimy się o naszych bliskich i znajomych, o sytuację w kraju jak i na całym świecie. Pomimo tego, że te okoliczności powodują w nas największy niepokój, nie są one jedynymi przyczynami bezsenności. Sen lubi regularność i rutynę, którą niezaprzeczalnie odmieniła pandemia. Kładziemy się i wstajemy o różnych porach, a weekendami śpimy jeszcze dłużej. Niestety nie jest to zdrowe, a tym bardziej nie wpływa pozytywnie na nasz odpoczynek.

Poniżej przedstawiamy inne nawyki, które negatywnie wpływają na nasz sen:
•    Brak lub bardzo mało aktywności fizycznej
•    Mało słońca (siedząc przy oknie docierają do nas jedynie rozproszone promienie słoneczne)
•    Korzystanie z elektroniki przed snem
•    Spożywanie napojów alkoholowych lub energetycznych wieczorem
•    Jedzenie ciężkich posiłków pod wieczór
•    Spanie przy zapalonym świetle

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show