Wrocław coraz bardziej dostępny dla osób słabosłyszących. Muzeum Pana Tadeusza oraz Centrum Kultury Wrocław-Zachód z pętlą indukcyjną

muzeumOsoby z niepełnosprawnością słuchu wciąż mierzą się z brakiem dostępności miejsc użyteczności publicznej. Na szczęście, na mapie Polski sukcesywnie pojawiają się kolejne lokalizacje, które wychodzą naprzeciw potrzebom osób niedosłyszących. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie w Muzeum Pana Tadeusza oraz w Centrum Kultury Wrocław-Zachód są zainstalowane pętle indukcyjne. To proste rozwiązanie niweluje zakłócenia w odbiorze dźwięków i wspomaga słyszenie wśród użytkowników aparatów słuchowych i implantów ślimakowych.

Użytkownicy urządzeń wspierających słyszenie na co dzień borykają się z zakłóceniami w odbiorze dźwięków. Najbardziej odczuwalne jest to w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, panuje hałas czy dociera gwar ruchu drogowego. Odpowiedzią na ten problem jest pętla indukcyjna, która niweluje wszelkie zakłócenia i gwarantuje czysty odbiór dźwięku. To właśnie dzięki niej osoby słabosłyszące mogą wyraźniej słyszeć i lepiej rozumieć docierające do nich głosy. Jak z niej korzystać? Wystarczy, że w przestrzeni gdzie jest zainstalowana, użytkownik aparatu bądź implantu włączy w nim – wcześniej uruchomiony u protetyka – tryb cewki indukcyjnej. Zapewni to osobom z niepełnosprawnością słuchu komfort uczestnictwa w życiu społecznym (np. możliwość załatwienia spraw urzędowych czy dostęp do edukacji czy dóbr kultury) i zniweluje obawy o niezrozumienie docierających dźwięków. Należy pamiętać jednak o tym, że nie każdy aparat słuchowy czy implant posiada cewkę indukcyjną. To, czy dane urządzenie ją posiada, warto również skonsultować wcześniej ze swoim protetykiem słuchu.

„Utrudnienia w komunikacji i zrozumieniu docierających informacji, u osób niedosłyszących zdarzają się niezwykle często. Największe problemy odczuwalne są w miejscach użyteczności publicznej, jak np. urzędy, ośrodki zdrowia czy placówki kultury, gdzie zazwyczaj panuje duży pogłos. Wówczas w aparacie słuchowym pojawiają się zakłócenia, a do użytkownika dociera wiele dźwięków jednocześnie i ciężko jest je właściwie zidentyfikować. W takiej sytuacji nawet tak prozaiczne czynności, jak zakup biletów, załatwienie sprawy czy zrozumienie aktorów na teatralnej scenie, może stanowić duże wyzwanie. Wszelki tego typu dyskomfort znika właśnie dzięki pętli indukcyjnej, dlatego dla osób słabosłyszących tak ważna jest ich instalacja w różnego typu lokalizacjach” – dodaje Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Muzeum Pana Tadeusza oraz Centrum Kultury Wrocław-Zachód z pętlą indukcyjną

Dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – w tym niepełnosprawnością słuchu – staje się na szczęście standardem kolejnych instytucji publicznych, zarówno urzędowych, jak i kulturalnych. W gronie miejsc szczególnie wyczulonych na tego typu potrzeby są już Muzeum Pana Tadeusza oraz Centrum Kultury Wrocław-Zachód.

„Muzeum Pana Tadeusza to nowoczesna placówka, nie tylko w zakresie przedstawiania zbiorów, ale także w podejściu do widza. Od samego początku (już w fazie projektowania muzeum) mieliśmy na względzie osoby z niepełnosprawnościami. Chcieliśmy aby muzeum było w pełni dostępne, dlatego posiadamy tyflościeżki i tyflografiki dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Mimo zabytkowej lokalizacji muzeum jest pozbawione barier architektonicznych – w każde miejsce można dojechać wózkiem, a w budynku są aż 3 windy. W wybranych stanowiskach mamy przetłumaczone fragmenty "Pana Tadeusza" na język migowy. Pragniemy, aby każdy widz czuł się u nas dobrze. Służy temu również pętla indukcyjna, która znajduje się w kasie i w szatni, dzięki czemu osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą swobodnie porozmawiać z pracownikiem muzeum. Początek wycieczki po muzeum to niezwykle istotne miejsce. W końcu, to tu nasz gość dostaje garść przydatnych informacji, np. na temat ścieżki zwiedzania” – mówi Kinga Łaska, koordynatorka dostępności z Działu Edukacji Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

W urzędach, instytucjach czy miejscach kultury kontakt pracowników z osobami słabosłyszącymi nie byłby tak komfortowy bez obecności pętli indukcyjnej. Ta odpowiednio ustawiona i podłączona do źródła dźwięku, np. mikrofonu gwarantuje wyraźny odbiór mowy, dzięki czemu użytkownicy aparatów i implantów nie muszą obawiać się jakichkolwiek zakłóceń i mogą pozostać w pełni anonimowi. Wówczas pracownik nie ma pojęcia, że rozmawia z osobą z niepełnosprawnością słuchu, która dzięki temu czuje się komfortowo i nie ma poczucia, że ktoś musi się do niej specjalnie dostosowywać.

„Jesteśmy wrocławską instytucją, która od lat prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki sprzętowi do audiodeskrypcji mogliśmy dostosować naszą ofertę do potrzeb osób niewidomych. Brakowało nam jednak systemu, który ułatwiłby osobom posługującym się aparatem słuchowym aktywny udział w naszych wydarzeniach dlatego zdecydowaliśmy się na montaż pętli indukcyjnej. Sprzęt, w połączeniu z bardzo dobrą akustyką sali widowiskowej, w pełni umożliwia korzystanie z projekcji filmowych, spektakli, koncertów czy wystaw realizowanych w Centrum Kultury. Naszym zdaniem wpłynie to na wzrost aktywności osób korzystających z aparatów słuchowych w przestrzeni kultury” – twierdzi Dąbrówka Petrow, Kierownik Działu Programowego w Centrum Kultury Wrocław-Zachód.

Pamiętajmy o dostępności

Różne potrzeby nie mogą stanowić bariery w uczestnictwie w życiu publicznym. Takie kwestie jak niepełnosprawność czy sytuacja materialna nie powinny w żaden sposób wpływać na możliwość nieograniczonego korzystania z dóbr kultury czy edukacji. Pamiętajmy o tym, że dążenie do dostępności to nie tylko pożyteczna inicjatywa, ale również doskonały sposób na pozyskanie nowych odbiorców. Cieszy to, że na mapie Wrocławia pojawiają się instytucje, decydujące się na wprowadzenie pętli indukcyjnej. Oprócz Muzeum Pana Tadeusza oraz Centrum Kultury Wrocław-Zachód, z tego rozwiązania korzysta też m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej we Wrocławiu czy Hotel Campanile.

„Coraz więcej instytucji, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce decyduje się na zakup pętli indukcyjnej. Ma to kolosalne znaczenie dla użytkowników aparatów słuchowych i implantów ślimakowych, których przecież nie brakuje. Tym bardziej, wszelkie działania mające na celu promowanie kultury dostępności są niezwykle cenne i godne pochwały” – podsumowuje Aleksandra Szorc, koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą sprawdzić, gdzie znajdują się dostępne dla nich instytucje czy wydarzenia w internecie. Służy temu interaktywna platforma Tu Możesz (www.tumozesz.pl), na której znajduje się mapa wszystkich miejsc w Polsce wyposażonych w pętlę indukcyjną. Co ważne, już niebawem ruszy zupełnie nowa odsłona platformy, która już dziś służy nie tylko osobom słabosłyszącym, ale również organizacjom wyposażonym w pętle, które mają możliwość dotrzeć z informacją, że są otwarte i zapewniają komfortowe warunki wizyty.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show