Wakacyjna zbiórka krwi przed Magnolia Park

oddawanie krwi magnolia parkLato to najlepszy moment, by oddać krew. Dlaczego? Bo w wakacje liczba krwiodawców spada o połowę. We Wrocławiu najbliższa akcja krwiodawstwa odbędzie się 8 lipca (sobota) przed Magnolia Park.

Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stanie przed wejściem do Magnolia Park od strony ulicy Legnickiej. Jak podkreśla Monika Kopeć z RCKiK we Wrocławiu, obecnie najbardziej potrzebne są minusowe grupy krwi, a zwłaszcza 0 Rh(-). – Osoby z tą grupą krwi są uniwersalnymi dawcami, co oznacza, że ich krew można podać każdej osobie bez względu na grupę, jaką posiada – wyjaśnia i zaznacza, że grupa 0 Rh(-) to bardzo rzadko spotykana grupa krwi. – Najwięcej osób posiada grupę 0 Rh(+) i A Rh (+). Te grupy też są najczęściej zamawiane przez szpitale – dodaje.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która waży powyżej 50 kilogramów. Do rejestracji i pobrania wystarczy dokument ze zdjęciem pozwalający stwierdzić tożsamość dawcy i zawierający numer PESEL. Oddanie krwi trwa średnio ok. 8 minut, a łączny pobyt w krwiobusie ok. godziny. 

– Wakacje to dla nas newralgiczny czas, bo liczba krwiodawców spada o 50, a nawet 60 proc. Studenci i uczniowie wyjeżdżają, podobnie jak pracownicy dużych firm, a szpitale muszą pracować i przeprowadzać planowe zabiegi i operacje – podkreśla Monika Kopeć.

Krew można oddawać w sobotę w godzinach 11.00-15.00. Dodatkowo w strefie fontann przed Magnolia Park pojawi się ścianka do zdjęć z motywem serca nawiązująca do hasła wydarzenia „Bo tętni w nas dobro”, na tle której uczestnicy eventu będą mogli zrobić sobie zdjęcie.

Przy krwiobusie staną także dwa stoiska warsztatowe, gdzie animatorzy będą pomagać uczestnikom w wykonaniu specjalnego rzemyka z serduszkiem.

Akcja „Bo tętni w nas życie” odbędzie się w godz. 10.00-16.00.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show