Dowiedz się, co ma wpływ na twoje zdrowie. Zielone Miasteczko w Magnolia Park

zielone miasteczkoZobaczymy, jakie bakterie mieszkają na naszych dłoniach oraz jak smog wpływa na płuca. Sprawdzimy, czym jest dieta planetarna oraz czy potrafimy segregować śmieci. Zielone Miasteczko zagości w Magnolia Park już jutro.

Akcja jest częścią serii wydarzeń, organizowanych w Magnolia Park we współpracy ze studentami zawodów medycznych, którzy chcą w ten sposób przybliżyć podstawową wiedzę o zdrowiu i profilaktyce, a także w lekkim stylu przekazać istotne ciekawostki.

– Tym razem koncentrujemy się na wpływie środowiska na nasze zdrowie. Dziś już prawie każdy wie, że powinniśmy dbać o naszą planetę, bo wiąże się to ze zmianami klimatycznymi. Jednak dość mało osób ma świadomość, w jakim dużym stopniu nasze otoczenie oddziałuje na nasz dobrostan i samopoczucie – mówi Franciszek Kędzierski, przewodniczący Organizacji Studenckiej „Razem Możemy Więcej” na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

W Magnolia Park będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób obecność smogu w powietrzu wpływa na nasze płuca. Studenci z Koła Naukowego Cytometrii Przepływowej i Badań Biomedycznych wykonają pomiar saturacji krwi, który jest podstawowym badaniem oceniającym pracę układu oddechowego. – Smog jest dziś jednym z najważniejszych problemów środowiska. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do uszkodzenia układu oddechowego, zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do krwi, czy wystąpienia chorób krążenia – wyjaśnia Franciszek Kędzierski.

Podczas poprzednich wydarzeń dużą popularnością cieszyło wykonywanie odbitek dłoni, by sprawdzić, jakie żyją na nich drobnoustroje. Studenci mikrobiologii farmaceutycznej pojawią się i tym razem – będą sprawdzać nie tylko nasze ręce, ale i drobne przedmioty, które nosimy przy sobie. – Z niektórych próbek pobranych z dłoni w czasie poprzednich akcji wyrosły nawet grzyby! Zapraszamy każdego, bo dzięki temu można poznać „małych mieszkańców” na naszym ciele. Stoisko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, więc warto podejść tam już na początku wydarzenia – zachęca organizator.

Studenci psychiatrii podpowiedzą, jak dbać o swój dobrostan psychiczny i gdzie ewentualnie zgłosić się po pomoc. Będzie można również poznać ciekawostki na temat naturalnych olejków eterycznych oraz pyłków roślin zawieszonych we wdychanym powietrzu. Dowiemy się, jakie są zalety diety planetarnej i jak nie marnować jedzenia.

Studenci nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowali tematyczne kolorowanki i grę edukacyjną. – Wykorzystamy wykonane przez nas modele kontenerów na odpady. Dzieci poprzez zabawę będą mogły nauczyć się zasad segregacji śmieci oraz oszczędzania prądu i wody – zapowiada Franciszek Kędzierski.

Akcja jest także zapowiedzią konferencji „UMW Zielona Uczelnia w Zielonym Mieście” poświęconej właśnie wpływowi środowiska na nasze życie, która odbędzie się 12 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jest otwarta dla wszystkich. Wstęp jest darmowy, należy się jednak zarejestrować przez stronę: konferencje.umw.edu.pl/zielonauczelnia.

Udział w wydarzeniach Zielonego Miasteczka w Magnolia Park jest bezpłatny.

Zielone Miasteczko – sobota 6 kwietnia, godz. 12:00-16:00, plac eventowy w Magnolia Park

•    Pomiar saturacji - studenci będą wykonywać pomiar saturacji krwi, podstawowe badanie oceniające pracę naszego układu oddechowego, w tym szczególnie płuc. Przedstawią wyniki badań naukowych dotyczących konsekwencji narażenia na smog dla zdrowia płuc, w tym zwiększonego ryzyka infekcji, astmy i innych schorzeń.

•    Mikrobiota i mikroorganizmy - przy stoisku Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologii Farmaceutycznej dowiedziemy się, czym jest mikrobiota człowieka i jaką rolę odgrywa. Studenci wykonają odbitki dłoni oraz drobnych przedmiotów, by sprawdzić, jakie żyją na nich bakterie i inne drobnoustroje.

•    Eko zabawa dla dzieci - zabawa edukacyjna sprawdzająca wiedzę z zakresu segregacji odpadków i ochrony środowiska. Dla dzieci przygotowane będą tematyczne kolorowanki.

•    Profilaktyka zaburzeń psychicznych - przy stoisku będzie można dowiedzieć się więcej o profilaktyce zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Studenci podpowiedzą też, gdzię zgłosić się po pomoc.

•    Dietetyka - głównym tematem będzie dieta planetarna i jej związek z ochroną środowiska. Będzie można również dowiedzieć́ się, jak wykorzystywać́ resztki jedzenia.

•    Olejki eteryczne i pyłki roślin - tu będzie można poznać ciekawostki o olejkach eterycznych pochodzących z roślin. Studenci z Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej opowiedzą także o pyłkach roślin zawieszonych w powietrzu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show