Chcecie uratować związek? Sprawdźcie, jak może pomóc psychoterapeuta par z Wrocławia!

Podzięowanie za pomoc psychoterapetySpecjaliści podkreślają, że rozpada się wiele dobrych związków, które udałoby się uratować, podejmując w porę odpowiednie działania. Sprawdź, jak w rozwiązaniu Waszych problemów może pomóc psychoterapeuta par z Wrocławia!

Dosięgły Was problemy w związku? Psychoterapeuta par z Empatio pomoże w ich rozwiązaniu

Pochodzimy z różnych rodzin, mamy za sobą odmienne doświadczenia, posługujemy się innymi językami miłości. Wszystko to sprawia, że czasem ciężko nam dojść ze sobą do porozumienia. Tymczasem w przezwyciężeniu trudności i sporów, które w naturalny sposób pojawiają się w każdym związku, może pomóc psychoterapeuta par z Empatio. Specjalista dysponuje stosowną wiedzą, doświadczeniem i narzędziami psychologicznymi, które pokażą Wam, jak lepiej wyrażać swoje potrzeby, emocje i obawy. Bardzo wiele problemów rozwiążemy, przeprowadzając rozmowę w odpowiedni sposób. 

4 style komunikacji - czym się charakteryzują?

Wprawdzie wszyscy sprawnie budujemy zdania, ale nie zawsze zwracamy uwagę na to, jaki mają wydźwięk. W rezultacie wiele z naszych wypowiedzi rani drugą osobę, prowokuje ją do kłótni lub stawia w trudnym położeniu. Nasza komunikacja przybiera jedną z czterech wiodących form:

 • pasywną, wykazujemy się biernością i stosujemy uniki, ponieważ brakuje nam pewności siebie, aby przeprowadzić bezpośrednią konfrontację,
 • agresywną, swoje potrzeby i wątpliwości wyrażamy wprost, swoją bezpośredniością często jednak ranimy drugą osobę, bo nie zważamy na formę komunikatów. Partner czuje się przez nas zdominowany,
 • pasywno-agresywną, nie formułujemy swoich potrzeb wprost, nierzadko wysyłamy sprzeczne sygnały i oczekujemy, że druga strona wszystkiego się domyśli. Możemy też karać ją milczeniem, gdy zrobi coś, co nam nie odpowiada,
 • asertywną, mamy wysokie poczucie własnej wartości, przez co wyrażamy swoje potrzeby w jasny sposób, zachowując przy tym szacunek do rozmówcy. Nie stawiamy mu żądań, nie uciekamy się do sztuczek i gier psychologicznych. Asertywna komunikacja uchodzi za najzdrowszą, bo ułatwia budowanie relacji i zawieranie kompromisów.

Terapia par - para siedzi na kanapie trzymając się za ręce

Istnieją 4 style komunikacji, z których najlepszy jest asertywny

Do czego prowadzą agresywne komunikaty?

Niestety, nie wszyscy potrafimy wysyłać innym ludziom asertywne komunikaty oparte na szacunku i życzliwości. W rezultacie korzystamy z trzech pozostałych nieadaptacyjnych sposobów, które oddalają nas od siebie. Gdy oskarżamy partnera o to, że nie spędza z nami czasu, uciekamy się do słownej agresji. Ta z kolei utrudnia nam wypracowanie kompromisu. Osoba, którą atakujemy, zaczyna się bronić i zamyka na nasze argumenty. Może również sformułować własne zarzuty pod naszym adresem. W rezultacie jeden drobiazg urasta do rangi wielkiego konfliktu, który trudno nam zażegnać. 

Jak szkodzi nam komunikacja pasywna?

Kiedy stosujemy komunikację pasywną, nie mówimy wprost, czego oczekujemy i co nam przeszkadza. Mamy nadzieję, że druga strona się tego domyśli i odpowie na nasze potrzeby we właściwy sposób. Bardzo często to nie następuje, przez co “znosimy” to, co nam nie pasuje, ale w środku odczuwamy narastającą frustrację. Skutkuje to emocjonalnym oddaleniem i pogorszeniem relacji z partnerem.

Na czym polega komunikacja pasywno-agresywna?

Pasywno-agresywna forma komunikacji przybiera często postać cichych dni. Druga strona karze nas milczeniem za to, że nie spełniamy jej oczekiwań. Np. ona chciałaby, abyśmy powiększyli rodzinę, ale my nie jesteśmy na to gotowi. W rezultacie nie rozmawia z nami, ignoruje nas lub unika seksu, mimo że odczuwa ochotę na zbliżenie. Często w języku potocznym posługujemy się terminem “strzelić focha”, który bardzo dobrze oddaje pasywno-agresywny styl komunikacji. Osoba, która z niego korzysta, liczy na to, że wzbudzi w partnerze poczucie winy, przez co on zmieni swoje stanowisko. 

Jak terapia par pomaga wypracować techniki asertywnej komunikacji?

Terapia par opiera się na poznawaniu i ćwiczeniu technik asertywnej komunikacji. Większość konfliktów możemy bowiem rozwiązać samodzielnie poprzez odpowiednio przeprowadzoną rozmowę. Jeśli wyjdziemy z pozycji własnych emocji, rezygnując z atakowania drugiej osoby, wzbudzania w niej poczucia winy i stawiając na szczerość, uzyskamy porozumienie. Przynajmniej szansa na jego wypracowanie znacząco wzrasta.

Terapia par pomaga w wypracowaniu asertywnych technik komunikacji

Terapia par pomaga w wypracowaniu asertywnych technik komunikacji

Terapia par pomaga dotrzeć do prawdziwych źródeł konfliktów

Zdarza się, że przedmiot naszych sporów stanowi tylko wierzchołek góry lodowej. Np. kłócimy się o to, że partner zbyt mało uwagi poświęca dzieciom. W rzeczywistości brakuje nam jego bliskości. Chcielibyśmy z nim spędzać więcej czasu, cieszyć się jego obecnością i czułością. Nie umiemy go jednak poprosić o to, czego rzeczywiście pragniemy. Boimy się bowiem odrzucenia i odsłonięcia swoich czułych punktów. Wolimy zatem kłócić się o brudne naczynia, nieposprzątany stół, niezrobione zakupy i to, kto odbierze dzieci ze szkoły. Psychoterapeuta par odgrywa rolę bezstronnego obserwatora, nie jest emocjonalnie zaangażowany w nasz konflikt, dlatego może obiektywnie ocenić sytuację. Jego informacja zwrotna pozwala naprawić związek. 

Jak terapeuta par pomaga wyrazić potrzeby w bezpiecznej atmosferze?

Kiedy rozmawiamy z partnerem bez obecności osób trzecich, często dajemy się ponieść emocjom. Wypowiadamy słowa, których później żałujemy. Wzajemnie się ranimy, co skutkuje emocjonalnym oddaleniem. W drugiej osobie widzimy wroga, a nie kogoś bliskiego, komu możemy zaufać. Terapeuta par moderuje przebieg rozmowy. Już sama jego obecność skłania nas do tego, abyśmy tonowali swoje emocje i w bardziej przemyślany sposób dobierali słowa. 

Para w trakcie terapii u psychoterapeuty

Obecność terapeuty par sprawia, że tonujemy swoje wypowiedzi

Kiedy sprawdzi się terapia par?

Psychoterapia par to rozwiązanie, które warto rozważyć, gdy:

 • doszło do zdrady,
 • nie potraficie się porozumieć w ważnych dla Was sprawach,
 • rozważacie rozstanie,
 • nie umiecie zarządzać emocjami, ale chcielibyście się tego nauczyć,
 • czujecie, że utknęliście w martwym punkcie, ale nie wiecie, co jest tego przyczyną,
 • macie problemy natury seksualnej, nad którymi chcecie pracować,
 • obydwoje jesteście na nią gotowi i dobrowolnie uczestniczycie w sesjach.

W gabinecie Empatio otrzymacie wsparcie w życzliwej atmosferze

Psychoterapeuta par z Empatio pomoże Wam przezwyciężyć trudności, z jakimi się zmagacie. Niekiedy sesje pokazują, że doszło do zaniku więzi i nie da się ponownie odbudować bliskości. Zawsze jednak umożliwiają zrobienie kroku naprzód i poprawienie jakości życia. Niektóre problemy, z którymi się borykacie, mogą rodzić poczucie wstydu i skrępowania. Pamiętajcie, że psychoterapeuta par Was nie ocenia. W naszym gabinecie Empatio panuje atmosfera szacunku i życzliwości. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci czuli się swobodnie i bezpiecznie podczas sesji ze specjalistą.  Wiemy, że owocna współpraca opiera się na wzajemnym zaufaniu. 

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/

Artykuł powstał we współpracy z firmą EMPATIO

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show