Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca)

alt84% Polaków myje zęby rano, 85% wieczorem, a tylko 16% po każdym posiłku lub przekąsce – wynika z badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych przeprowadzonego na zlecenie Wrigley Poland, producenta marki Orbit®. Badania pokazują, że Polacy pamiętają o porannym i wieczornym szczotkowaniu zębów, ale nie łączą potrzeby mycia zębów ze zjedzonym posiłkiem.

Z badania IIBR przeprowadzonego na zlecenie Wrigley Poland wynika, że co drugi Polak myje zęby po przebudzeniu w trakcie porannej toalety, a 43% wykonuje ten zabieg po zjedzeniu śniadania, chociaż wśród osób w wieku 15-18 lat liczba ta wzrasta do 53%.

Wieczorami Polacy zdecydowanie częściej myją zęby tuż przed pójściem spać (74%), a znacznie rzadziej zdarza im się to po samej kolacji (26%). Badania potwierdzają, że kobiety częściej niż mężczyźni myją zęby rano (89% kobiet vs. 79% mężczyzn) i wieczorem (90% kobiet vs. 79% mężczyzn).

"Polacy są przyzwyczajeni do mycia zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Z badań IIBR wynika, że nie kojarzymy mycia zębów ze spożytymi posiłkami czy przekąskami, a jedynie z porą dnia. A po zjedzonym posiłku też powinniśmy wyszczotkować zęby pastą z fluorem" – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Po każdym posiłku zęby myje zaledwie 11% Polaków, po napojach 7%, a po każdej przekąsce tylko 2% ankietowanych – wynika z badania IIBR. Taki odruch mają najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone i mieszkające w dużych miastach. Warto wspomnieć, że 3% mężczyzn deklaruje, że wcale nie sięga po pastę i szczoteczkę do mycia zębów.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama