Klaster Roślinnych Produktów Leczniczych i Suplementów Diety

altCertyfikat Klastra to gwarancja jakości oznaczająca, że roślinne produkty lecznicze i suplementy diety spełniają restrykcyjne normy wytwarzania, ich skład jest zgodny z deklarowanym oraz stosowanie jest bezpieczne dla pacjenta. Każdy Certyfikat jest poparty autorytetem Narodowego Instytutu Leków jako jednostki nadzorującej i przyznającej Certyfikat oraz logo promocyjne. 

Co to jest Klaster?

Klaster Roślinnych Produktów Leczniczych i Suplementów Diety powstał w 2009 roku z inicjatywy Narodowego Instytutu Leków jako odpowiedź na potrzebę regulacji rynku preparatów nie będących lekami, a zbyt często udających leki. Początkowo Klaster skupiał się na lekach pochodzenia roślinnego, obecnie jego formuła obejmuje także suplementy diety.

"To rodzaj wspólnej platformy dla wytwórców i instytucji naukowych" - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Leków prof. Zbigniew E. Fijałek."Udało nam się zdobyć finansowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z funduszów unijnych. Przez trzy lata budowaliśmy Klaster, aby pomóc wytwórcom odpowiedzialnym, których produkty dobrze służą konsumentom. Przynależność do Klastra ma być swoistym znakiem jakości" – zapewnia prof. Fijałek.

Klaster stanowi elitarny klub instytucji i producentów zainteresowanych najwyższymi standardami wytwarzania, promocji i dystrybucji oraz odpowiedzialnością za zdrowie pacjentów. Z drugiej strony, Klaster zamierza udostępniać konsumentom poprzez stronę internetową informacje o wartościowych suplementach diety.

Na początku 2014 roku członkami Klastra było siedemnaście podmiotów – firm producenckich oraz organizacji branżowych. NIL - koordynator projektu - pozyskał dotację na zakup maszyn i urządzeń do badań leków ziołowych i odżywek produkowanych przez członków grupy. Produkty, które spełniają restrykcyjne wymogi jakościowe, będą oznaczane specjalnym certyfikatem.

Co oznacza certyfikat Klastra dla farmaceuty i hurtownika produktów leczniczych?

Dystrybuując i sprzedając certyfikowane produkty z logo Klastra, hurtownicy i aptekarze mają pewność, że do pacjentów trafiają najlepsze produkty roślinne i suplementy diety. Wspierają tym samym inicjatywę Klastra, której celem nadrzędnym jest harmonijny rozwój polskiego rynku farmaceutycznego, wzrost prestiżu tworzących go podmiotów oraz – co najważniejsze – zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta.

Dlaczego kontrola jakości jest tak ważna w przypadku suplementów diety?

Inicjatywa Klastra Roślinnych Produktów Leczniczych i Suplementów Diety gwarantuje, że produkty polecane pacjentom są przebadane, bezpieczne i najwyższej jakości. Dlaczego jest to takie ważne?

Według definicji ustawowej są to produkty spożywcze uzupełniające codzienną dietę w substancje odżywcze, witaminy, minerały. Suplementy diety nie przechodzą procedury rejestracyjnej jak leki. Są jedynie zgłaszane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Suplementy diety nie są lekami. Ale skutecznie udają leki.

Łudzące podobieństwo do leków, intensywna (nie zawsze rzetelna) reklama powodują, że suplementy diety są przez wielu Polaków traktowane tak jak łatwo dostępne leki bez recepty stanowiące często „remedium na wszystko”. Rynek suplementów jest ogromny i bardzo trudny do kontrolowania.

Tymczasem witaminy czy mikroelementy w tabletkach, preparaty wzmacniające pamięć czy odporność organizmu to nie są cukierki!

Suplementacja zawsze powinna przebiegać pod kontrolą lekarza lub farmaceuty z uwzględnieniem możliwych interakcji z lekami, innymi suplementami oraz rzeczywistego stanu zdrowia chorego. Ponadto, ze względu na łatwość dostępu do rynku suplementów diety, powinny się na nim znajdować produkty wysokiej, sprawdzonej jakości!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show