Olej lniany – naturalny produkt o wyjątkowych właściwościach

olej lnianyNasze babcie przypisywały nasionom lnu ogromne znaczenie zdrowotne, jednak popularność oleju lnianego sięga o wiele, wiele dalej. Już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji był to bardzo ceniony produkt ze względu na swoje właściwości lecznicze, a także kosmetyczne.

Właściwości oleju lnianego
Olej uzyskiwany z nasion lnu stanowi bogate źródło cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których ponad 50% stanowią kwasy tłuszczowe omega-3. Zawiera również witaminy A, D, E i K oraz lignany, których działanie na ludzki organizm można porównać do działania estrogenów.

 


Stosowanie oleju lnianego może być pomocne w schorzeniach:

Układu sercowo-naczyniowego
Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko zapadalności na choroby serca i układu krążenia.

Układu trawiennego
Działa wspomagająco w stanach zapalnych jelit, utrudnia rozwijanie się kamieni żółciowych, może nawet rozpuszcza te, które już istnieją.

Skóry, włosów i paznokci
Kwasy tłuszczowe Omega-3 zbawiennie wpływają na stan zdrowia skóry, pomagają przy łuszczycy, trądziku różowatym oraz oparzeniach słonecznych.
Przyczyniają się także do wzrostu włosów, wpływają korzystnie na paznokcie i przeciwdziałają ich łamaniu.

Układu hormonalnego
Lignany i estrogeny zawarte w oleju lnianym stabilizują stosunek estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety. Spożywanie oleju może wpływać pozytywnie na cykl miesiączkowy.


Jaki olej wybierać?
Aby w pełni wykorzystać jego walory zdrowotne kupujmy zawsze olej tłoczony na zimno, nierafinowany, bez dodatku sztucznych składników.
Bardzo ważne jest również jego właściwe przechowywanie – po otwarciu należy go przechowywać w lodówce i zużyć w przeciągu 1-2 miesięcy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show