Na upały najlepsza woda

woda na upałyW upalne dni pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, zanim będzie za późno. Podczas lata musimy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie zasad związanych z piciem wody. Choć na pozór może wydawać się nam, że doskonale wiemy jak skutecznie uzupełnić braki wody w organizmie, nie zawsze jednak przestrzegamy tych reguł. Na pomoc ruszają dietetycy z Fundacji BOŚ, która szerzy świadomość na temat zdrowego stylu życia.

Aby lepiej przyswoić wypite płyny, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, żeby pić je systematycznie w małych ilościach, a nie jak to często bywa nieregularnie i dużo, „jednym haustem”. Ilość wypitych przez nas płynów wiąże się ściśle z kilkoma czynnikami, a mianowicie są to: wiek, płeć, okres ciąży, temperatura otoczenia i aktywność fizyczna.    

- Pragnienie jest spóźnionym sygnałem naszego organizmu, który świadczy już o odwodnieniu i zaburzeniu w pracy komórek. To znak, że brakuje nam płynów. Szczególnie w lecie zapotrzebowanie na wodę zdecydowanie wzrasta, gdy w upalne dni, wraz z potem, w bardzo szybkim tempie tracimy ją z organizmu, a wraz z nią witaminy i składniki mineralne. Te niedobory musimy w odpowiednim tempie uzupełniać, aby uniknąć ich deficytu w organizmie, który objawia się najczęściej złym samopoczuciem i obniżoną sprawnością fizyczną – osłabieniem, zmęczeniem, rozkojarzeniem, a czasami nawet bólami głowy – ostrzega Aleksandra Koper, Specjalista ds. Żywienia Fundacji BOŚ.

Oprócz wody, warto pić również rozwodnione świeże soki, słabe niesłodzone herbaty owocowe i ziołowe. Unikajmy natomiast soków o wysokiej zawartości cukru, o której możemy mówić, jeśli w 100 ml soku jest 10 g lub więcej węglowodanów.

W Instytucie Żywności i Żywienia opracowano dla ludności Polski normy określające wystarczające spożycie wody (zawartej zarówno w napojach, jak i pożywieniu):

Płeć i wiek / Ilość płynów na dzień [w litrach]

  • Dzieci 1–3 lat                1,3
  • Dzieci 4–6 lat                1,7
  • Dzieci 7–9 lat                1,9
  • Dziewczęta 10–18 lat     2,1–2,3
  • Chłopcy 10–18 lat          2,4–3,3
  • Kobiety > 19 lat            2,7
  • Mężczyźni > 19 lat         3,0
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show