Dlaczego dzieci wybierają "fastfoody"?


Smaki słodkie i słone u dzieciNa podstawie pytań, które zadawano dzieciom: "Dlaczego wybierają jedzenie typu „fastfood” czy słone przekąski?”, słyszy się następujące odpowiedzi:

„Bo są pyszne”, „Smakują mi”, „Lubię to jeść” czy „Mają przyjemny smak”.


Badania wskazują, że proces wybory posiłku ten zachodzi przy odczuwaniu jednego i drugiego smaku, a jego źródłem są meachanizmy ewolucyjne, łączace się z przetrwaniem gatunku. Organizm ludzki wytwarza receptory odpowiedzialne za rozpoznawanie pożywienia zawierającego substancje odżywcze, ale i trucizny. Produkty, bogate w związki weglowodanów i aminokwasy dają nam zarówno smak słodki i smak umami. Poza tym produkty te zapewniają energię i fundament do budowy białek.

Smak umami, jako jeden z pięciu smaków odczuwanych przez człowieka wyodrębniony został od smaku słonego w 1908 roku przez japońskiego chemika Kikunae Ikeda.
Smak ten odpowiada za odczuwanie glutaminów. Receptory tego smaku nazywane są inaczej  „pysznymi”.


Już w łonie matki nasz organizm przyzwyczaja się do różnych smaków, gdyż wody płodowe, jak i pokarm matek karmiących piersią oddają smak spożywanych przez nie potraw.

Jest to istotne ze względu na to, iż, kiedy dziecko w okresie prenatalnym przyzwyczaiło się do grupy pewnych smaków, w późniejszym etapie swojego życia może spożywać produkty o podobnych walorach smakowych.

Należy pamietac o tym, że w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych ogromną rolę odgrywają opiekunowie.

To od nich dzieci uczą się i ich naśladują. Dlatego należy przypisywać większą uwagę świadomemu zakupywaniu produktów spożywczych i wpajania nawyków swoim najmłodszym.

Starsze dzieci można edukować, wskazując na zdrowe i pożyteczne produkty, naprowadzać, w jaki sposób jedzenie oddziałowywuje na nasz organizm.

Dzieci powinny uczyć się od nas jak i z czego powstają potrawy, np. mogą zbudować piramidę żywieniową z produktów, które mamy w lodówce.

To pozwoli im ocenić, czy to co, wybierają jest im niezbędne do zdrowego funkcjonowania organizmu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show