Jak urządzić pokój dla ucznia

pokój uczniaDo września jeszcze szmat czasu. Nawet najgorliwsi uczniowie nie myślą jeszcze chyba o powrocie do szkoły. Z wyjątkiem może tych najmłodszych, dla których będzie to dopiero początek szkolnej przygody, dokonywania kolejnych odkryć i zawierania ciekawych znajomości. Nowe obowiązki i nowe wyzwania oznaczają jednak również nowe potrzeby. Dlatego warto zastanowić się już teraz nad właściwym urządzeniem pokoju dla przyszłego adepta.

W tym przypadku właściwie wszystko ma znaczenie: dobre oświetlenie, meble, szczególnie wygodne biurko, odpowiednio zagospodarowana przestrzeń czy wreszcie kolor ścian.

 

Pokój ucznia musi być przede wszystkim wielofunkcyjny – spędza on tu przecież większość swojego czasu. Dlatego też należy wydzielić w nim dwie podstawowe przestrzenie: strefę nauki oraz strefę odpoczynku i rozrywki. Można to uczynić w bardzo prosty sposób, np. oddzielając je kolorową zasłoną lub regałem na książki. Niezbyt udanym pomysłem może okazać się jednak wstawienie ścianki działowej, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Zabieg ten skutkuje nie tylko wizualnym pomniejszeniem przestrzeni, lecz także jego przyciemnieniem, co z kolei można mieć istotny wpływ na nastrój młodego naukowca.

Kącik do nauki

Centralny punkt strefy nauki stanowi biurko – to wokół niego koncentruje się cały świat wiedzy przenoszony ze szkoły w przestrzeń domu. Przy wyborze tego mebla trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze biurko musi być dość duże – tak, aby najważniejsze pomoce naukowe znajdowały się pod ręką, a uczeń mógł swobodnie poruszać się w tej przestrzeni. Właściwe wymiary biurka wynoszą średnio 60-70 cm głębokości oraz 100 cm szerokości. Oczywiście optymalne miejsce na postawienie biurka znajduje się przy oknie, które w dzień stanowi naturalne źródło oświetlenia. Warto również wybrać takie biurko, które zaopatrzone zostało w blat o regulowanej wysokości – pozwoli to nie tylko zadbać o prawidłową postawę dziecka przy odrabianiu lekcji, lecz także, rosnąc razem z uczniem, posłuży mu przez wiele lat. Ważne jest także, aby wybrać biurko z matowym blatem, który nie będzie odbijał światła wprost w oczy naszego dziecka.

Nieodłącznym towarzyszem biurka jest krzesło – najlepiej obrotowe, z regulowaną wysokością siedziska i kątem nachylenia oparcia, zaopatrzone w podłokietniki i miękki zagłówek. Szczególnie istotne jest właściwe dopasowanie biurka i krzesła, przekłada się to bowiem na odciążenie kręgosłupa i chroni dziecko przed wadami postawy.

Równie ważne jest także oświetlenie, zarówno to znajdujące się na biurku, jak i to, które służy reszcie pokoju. Biurko powinno być wyposażone w lampkę z giętkim wysięgnikiem tak, aby światło można było ustawić w dowolnym kierunku. Jej światło, najlepiej lekko rozproszone, o mlecznej barwie, powinno oświetlać cały blat. Jeśli nasze dziecko jest praworęczne, lampka powinna znajdować się po jego lewej stronie; jeśli natomiast dziecko jest leworęczne, lampkę należy umieścić, analogicznie, po prawej. Także kontrast między oświetleniem biurka a pozostałą przestrzenią nie może być zbyt wyraźny.

Użyjmy odpowiednich kolorów

Warto pamiętać o tym, że również kolor ścian ma znaczenie. Należy unikać krzykliwych i jaskrawych barw, które nie sprzyjają koncentracji podczas nauki. Jakie zatem odcienie wybrać? Powinny być to kolory jasne, neutralne i pastelowe, służące zarówno nauce, jak i wypoczynkowi. To jednak propozycja na pokój dla dziewczynki – chłopcy nie lubią pastelowych barw: w ich przypadku warto wybrać optymistyczne, niezbyt intensywne odcienie. Na jakie barwy stawiamy najczęściej?
W pokoju ucznia może zagościć delikatna zieleń, jasna żółć, chłodna biel lub subtelny błękit.

Uporządkowanie przestrzeni

Powinniśmy pamiętać o wyposażeniu jego miejsca nauki i zabawy w meble oraz przedmioty służące uporządkowaniu przestrzeni. Nad biurkiem warto zawiesić kilka półek, na których znajdą się książki i zeszyty. W pobliżu powinny znajdować się także szafki lub skrzyknie na różnego rodzaju szpargały i drobiazgi, na ścianie zaś warto umieścić tablicę korkową lub magnetyczną. Wszystko to ułatwia uczniowi organizację pracy, przez co ma wpływ zarówno na jego koncentrację, jak i może okazać się przydatne w codziennym życiu.

Uczeń też decyduje

Reszta wyzwań towarzyszących przy urządzaniu pokoju należy już do samego dziecka. Nasze wybory związane z urządzaniem pokoju młodego ucznia przekładają się na kształtowanie jego gustu, jednak pozwólmy mu uczestniczyć w stwarzaniu jego osobistej przestrzeni, co może mieć niemały wpływ na rozwój kreatywności i wyobraźni dziecka. Powinno ono samo ozdobić ściany, wykorzystując do tego np. kolorowe naklejki lub plakaty ulubionych zespołów. Ponieważ dzieci w wieku szkolnym mają dość duże poczucie niezależności, pozwólmy im także wykazać się inwencją przy wyborze i układzie ozdób, które wybiorą do swojego pokoju. Oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku – rodzic musi mieć oczy i uszy otwarte, by czuwać nad umiarem.

Bez względu na to, ile zamierzamy zainwestować w urządzenie pokoju dla świeżo upieczonego pierwszoklasisty, musimy pamiętać o dwóch zasadniczych kwestiach. Po pierwsze należy zadbać o funkcjonalność takiego pomieszczenia, ponieważ ma ono wpływ zarówno na zdrowie, jak również na osobowość i nastrój naszej pociechy. Z drugiej zaś strony, aby dziecko dobrze czuło się w swoim pokoju, powinno brać czynny udział w jego urządzaniu, angażując się tym samym w świat nowych wyzwań i odkryć.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show