Światowe Dni Spirometrii

spirometriaOd 10 do 20 września 2014 r. obchodzimy w Polsce III Światowe Dni Spirometrii. Jest to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) oraz European Lung Fundation (ELF). W Polsce kampanię „Healthy lungs for life” koordynuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP, a patronat objęli: Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Wojskowy Instytut Medyczny i Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań, można w wybranych placówkach na terenie całego kraju wykonać spirometrię – krótkie, bezbolesne i podstawowe badanie diagnostyki chorób układu oddechowego – POChP i astmy.

Pełną listę ośrodków medycznych biorących udział w wydarzeniu znajdą Państwo pod adresem: www.astma-alergia-pochp.pl

Tegoroczne Dni Spirometrii są poświęcone wpływowi zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi, a ich hasło przewodnie brzmi „Oddychaj czystym powietrzem" (Breathe Clean Air), ponieważ wciąż niedocenianym czynnikiem ryzyka POChP, oprócz palenia tytoniu, jest narażenie na toksyczne gazy, opary i pyły (organiczne i nieorganiczne) m. in. w miejscu pracy.

Niedrogie i proste badanie spirometryczne jest najskuteczniejszą i najbardziej wiarygodną metodą diagnozowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), schorzenia, które stopniowo pogarsza czynność płuc i prowadzi do niepełnosprawności oddechowej Wykorzystuje się je również m.in. do potwierdzania diagnozy astmy.

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na astmę cierpi na świecie ok. 300 mln ludzi, natomiast na POChP ok. 210 mln. Najnowsze dane WHO wskazują też, że POChP jest trzecią przyczyną zgonów ludzi na świecie. W Polsce na astmę chorują ok. 4 mln ludzi, z czego tylko 30 proc. na postawioną diagnozę. Z kolei POChP, która występuje u ok. 2 mln Polaków, jest niezdiagnozowana aż u 80 proc. Dlatego spirometria powinna być wykonywana u każdej osoby, u której występują objawy typowe dla POChP - jak duszność nasilająca się wraz z upływem czasu, przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny - i która była lub ciągle jest narażona na czynniki ryzyka tej choroby, zwłaszcza palenie tytoniu.

Organizatorzy III Światowego Dnia Spirometrii zachęcają wszystkie osoby, które mają podobne objawy do odwiedzenia najbliższej placówki medycznej, która bierze udział w akcji. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej www.astma-alergia-pochp.pl

Wczesna diagnoza schorzeń płuc umożliwia szybkie wdrożenie skutecznego leczenia, czyli  zastosowanie terapii, które spowolnią rozwój choroby, zapobiegną zaostrzeniom i przedwczesnej śmierci pacjenta.

W przypadku POChP podstawą powinno być zerwanie z nałogiem palenia. Oprócz optymalnego doboru leków, ważną kwestią dla powodzenia terapii jest stosowanie odpowiednio dobranych leków zgodnie z zaleceniami lekarza (tzw. compliance). Do czynników, które wpływają na compliance zalicza się: wieloletni, przewlekły charakter choroby, konieczność kontynuowania leczenia także w okresach, gdy brak wyraźnych objawów,  przyjmowanie większej ilości leków jednocześnie, podeszły wiek chorych oraz wysokie koszty leków. Dodatkowym problemem może być także brak satysfakcji z użycia inhalatorów. Z badań wynika, że wprowadzenie prostszego inhalatora może poprawić kontrolę choroby. Ponadto, compliance jest wyraźnie wyższy, gdy lek może być przyjmowany raz, zamiast kilka razy na dobę.
Co najważniejsze pacjenci, którzy lepiej stosują się do zaleceń terapii generują mniejsze koszty dla służby zdrowia.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show