Finał akcji "Zwykły bohater"

zwykły bohaterJury czwartej edycji akcji Zwykły Bohater ogłosiło nazwiska dziewięciu finalistów - po trzech kandydatów z trzech kategorii: inicjatywa, fair na co dzień i bohaterstwo. O tym, kto zwycięży zadecydują widzowie i internauci. Głosy na kandydatów można oddawać poprzez stronę internetową www.zwyklybohater.pl lub wysyłając SMS. Głosowanie potrwa do 7 grudnia 2014 a jego wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Warszawie.

Zwykły Bohater to czwarta już edycja akcji Banku BPH organizowana wspólnie z TVN i Onetem. Jej celem jest wyszukanie i nagrodzenie ludzi, którzy bezinteresownie pomogli innym, wykazali się inicjatywą i odwagą, postępują fair na co dzień. W skład tegorocznego jury wchodzą: Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, Bożena Walter, założycielka fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Ewa Drzyzga, dziennikarka i autorka talk show „Rozmowy w toku”, Mariusz Kostera wiceprezes Zarządu Banku BPH oraz aktorka Małgorzata Foremniak. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają nagrody główne – po 100 tys. zł. Finaliści, którzy nie zdobędą nagród głównych, otrzymają nagrody dodatkowe po 25 tys. zł. Nagrody ufundował Bank BPH. Ponadto, każdy z dziewięciu finalistów zostanie uhonorowany statuetką Zwykły Bohater 2014.

W kategorii BOHATERSTWO do finału 4. edycji został wybrany Jerzy Wątroba (Biegoszów pod Złotoryją). Mężczyzna uratował chłopca podczas katastrofy mostu. Chłopiec ostatkiem sił trzymał się walącej konstrukcji, a Pan Jerzy wyciągnął go ryzykując własnym życiem.  Mariusz Niwiński, drugi z finalistów tej kategorii, nie zważając na potencjalne niebezpieczeństwo udzielił pomocy zakrwawionemu człowiekowi, który nagle pojawił się na drodze. Panowie Paweł Kwiatkowski, Karol Pietrzak oraz Edward Waciński – w miejscowości Kiełpieniec (powiat gostyniński), wspólnie uratowali dwie kobiety z tonącego w rzece samochodu.

W kategorii FAIR NA CO DZIEŃ członkowie Jury docenili Pawła Berkietę i Krzysztofa Kalinowskiego. Dwaj nastolatkowie uniemożliwili jazdę pijanemu kierowcy. Tadeusz Centek (Bydgoszcz), który również znalazł się w gronie finalistów tegorocznej akcji Zwykły Bohater, to prawdopodobnie najstarszy wolontariusz w kraju. Mimo, że ma 93 lata, od 25 lat systematycznie pomaga pacjentom jednego z bydgoskich hospicjów. Na miano Bohatera zasłużyła też Alicja Niedźwiecka-Zimała (Ruda Śląska), nauczycielka, która od ponad roku pomaga organizować pomoc całej rodzinie  jednej z uczennic w swojej szkole. Rodzina  jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej a Pani Alicja własną pracą i pomysłowością wspiera ich w życiu codziennym.  

W kategorii INICJATYWA wyróżniono Mateusza Laskowskiego (Dęblin), muzyka, który mimo tego, że sam walczy z chorobą, organizuje akcje charytatywne dla innych. Wanda Lewandowska, krawcowa na emeryturze, sama wyszukuje osoby potrzebujące i wykorzystując swój fach szyje dla nich rzeczy, których dana rodzina potrzebuje najbardziej. Natomiast Martyna Kaczmarek (Szczecin) wpadła na pomysł zorganizowania zbiórki krwi na terenie swojej szkoły. Akcja „wyszła” poza jej mury i w 2015 r. odbędzie się w miastach wojewódzkich całej Polski.

Więcej informacji o akcji Zwykły Bohater, w tym pełny opis zakwalifikowanych finalistów oraz regulamin akcji, znaleźć można na stronie www.zwyklybohater.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show