Hazina z Bazylei i Tydzień Tapira we wrocławskim ZOO

tydzień tapiraWrocławskie ZOO wraz z wiosną zachęca „nowalijkami” do odwiedzin ogrodu w weekend. Pierwsza z nich to bliskie spotkania z tapirami, a druga to niespodzianka w postaci nowej mieszkanki  - wyczekiwanej samicy okapi.

Obchodzony co roku 27 kwietnia Światowy Dzień Tapira ma na celu zwrócenie uwagi na 5 gatunków żyjących obecnie w Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji Południowo – Wschodniej, gatunki tego ssaka, w tym jeden odkryty zaledwie w zeszłym roku.

Tapiry są bardzo starą rodziną ssaków nieparzystokopytnych, którym duże zdolności adaptacyjne pozwoliły przetrwać do dzisiejszych czasów. Niestety bardzo wzmożone w ostatnim czasie niszczenie ich środowiska naturalnego, polowania, nielegalne osadnictwo, zagrażają ich istnieniu.  

Tapiry są roślinożerne, najchętniej żywią się owocami, liśćmi i nasionami. Poszukiwanie pokarmu ułatwia im charakterystyczna trąbka - przekształcony nos i górna warga. Tapiry pełnią bardzo ważną rolę w utrzymywaniu różnorodności biologicznej lasów tropikalnych, gdyż roznoszą nasiona roślin w swoich odchodach na duże odległości, użyźniają glebę i odmładzają poszycie leśne przez wygryzanie pędów. Ze względu na swoją wielkość i wrażliwość są pierwszym gatunkiem, który cierpi z powodu niekorzystnego oddziaływania człowieka na środowisko. Jeśli giną tapiry, zagrożony jest cały ekosystem. Z tego powodu powinno się prowadzić badania nad tapirami, monitorować i chronić ich środowisko życia.

We wrocławskim ZOO zobaczyć można tapira anta (Tapirus terrestris). Ten pochodzący z amazońskich lasów deszczowych gatunek zaprasza na obchody Dnia Tapira. Codziennie, do 27 kwietnia o godz. 11.00 i 14.00 opiekunowie, karmiąc tapiry, opowiadać będą o ich ekologii, zdradzą również wiele ciekawostek z życia tych fascynujących zwierząt. W sobotę i niedzielę 25 i 26 kwietnia (10.00 – 16.00), przy pawilonie Słoniarni, Pan dr Tomasz Strzała z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prezentować będzie wyniki badań zmienności genetycznej tapirów.

Drugą oczekiwaną ”nowalijką” jest młoda, 7-letnia samica okapi Hazina z ZOO w Bazylei, która dołączyła do dwóch samców – Maiko (ur. 2011 r.) i Nkosi (ur. 2012 r.). Obecnie Hazina oswajana jest z wybiegiem i nowym towarzystwem.

- Samica przybyła do nas w dobrej kondycji i widać, że nie jest płochliwa. Codziennie wypuszczamy ją na wybieg sąsiadujący z wybiegami samców, aby obserwować ich wzajemne zachowanie - mówi dyrektor ds. hodowlanych we wrocławskim ZOO, Mirosław Piasecki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ spodziewaliśmy się samicy za kilka lat. Tymczasem międzynarodowy koordynator przyznał nam samicę już po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia hodowli. Mamy nadzieję, że Hazina szybko się zaaklimatyzuje i stworzy parę z jednym z samców – podkreśla prezes ZOO Wrocław, Radosław Ratajszczak.

Przypomnijmy, że o możliwość hodowania okapi ZOO Wrocław rywalizowało z niemal 30 ogrodami z całej Europy i tylko 3 otrzymały taką szansę, która zdarza się co około 8 lat. Hodowla tego bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem gatunku jest koordynowana w Europie w ramach EEP (Europejski Program Ochrony Gatunków) przez Pana Sandera Hofmana z ZOO w Antwerpii. W Europie tylko 17 ogrodów hoduje te zwierzęta. Jest ich łącznie 60 osobników i co roku przybywa zaledwie kilka. Zanim można je przekazać do innych hodowli, upływa kilka lat. Poszerzanie grona hodowców trwa zatem bardzo wolno.

Okapi (Okapia johnstoni) jest jednym z najpóźniej odkrytych gatunków dużych ssaków – w 1901 r. dokonał tego angielski podróżnik Johnston. Należy do rodziny żyrafowatych i zamieszkuje centralną Afrykę, wyłącznie lasy Ituri usytuowane na północnym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Na Czerwonej Licie zagrożonych gatunków sklasyfikowano okapi jako gatunek zagrożony wyginięciem, co ciekawe pod ochroną jest od 1932 roku.

Wrocławskie ZOO wspiera ochronę okapi w ich naturalnym środowisku – w lesie Ituri w Kongo, Okapi Conservation Project – http://www.okapiconservation.org/.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież