Uczniowie z woj. dolnośląskiego rozpoczynają przygodę z lekkoatletyką

sport dzieciUczniowie szkół podstawowych z woj. dolnośląskiego zmierzą się z dyscyplinami olimpijskimi podczas dodatkowych zajęć sportowych w swoich szkołach. Pierwsze treningi w ramach projektu Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży (LAS) rozpoczęły się 12 czerwca i będą realizowane do końca września br. Projekt LAS organizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W projekcie edukacyjnym Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży (LAS) – tegoroczna edycja realizowana jest w województwie dolnośląskim, wezmą udział uczniowie z 50 szkół podstawowych z gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich. Zajęcia pozalekcyjne w formie treningów lekkoatletycznych rozpoczęły się 12 czerwca i będą odbywały się do końca września 2017 roku na terenie szkół oraz pobliskich kompleksów leśnych.

Projekt LAS został zainagurowany 9 czerwca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, gdzie odbyło się szkolenie metodyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego, którzy następnie poprowadzą treningi lekkoatletyczne w szkołach. W ramach szkolenia z udziałem Marka Wochny, autora scenariuszy i merytoryki Leśnej Akademii Sportu, zostały omówione m.in. założenia projektu oraz scenariusze zajęć sportowych. Nauczyciele wzięli również udział w zajęciach praktycznych. Zajęcia te poprowadzili członkowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, m.in. Dagna Wleklińska, Sebastian Papuga oraz gość specjalny i ambasador projektu Tomasz Czubak – rekordzista Polski w biegu na 400 metrów.

Zwieńczeniem Leśnej Akademii Sportu będzie cykl międzyszkolnych olimpiad z udziałem gwiazd polskiego sportu. Podczas zawodów drużyny z poszczególnych szkół będą mogły wykazać się umiejętnościami zdobytymi podczas treningów.

– Spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem projektem LAS wśród dolnośląskich szkół. W połowie czerwca wystartowaliśmy z pierwszymi zajęciami sportowymi. Będą one kontynuowane również po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Wtedy też odbędzie się cykl międzyszkolnych olimpiad, formą zbliżonych do najwyższej rangi zawodów sportowych organizowanych na prawdziwych mistrzostwach czy igrzyskach – zapłonie na nich znicz olimpijski, a uczniowie będą walczyć o medale oraz o puchar dla szkoły – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Projekt Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży realizowany jest od 2015 roku. W zajęciach sportowych, prowadzonych m.in. z udziałem znanych sportowców – Pawła Czapiewskiego, lekkoatlety, medalisty mistrzostw świata i halowego mistrza Europy oraz Sebastiana Chmary – byłego lekkoatlety, mistrza w dziesięcioboju, trenera i działacza sportowego, wzięło dotychczas udział blisko 750 uczniów z województwa zachodniopomorskiego i łódzkiego. Celem projektu LAS jest promocja aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Szkoły uczestniczące w projekcie otrzymują sprzęt sportowy na potrzeby prowadzenia zajęć, a każdy z uczniów publikację „Poradnik młodego sportowca”, w którym znajduje się zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Projekt jest współfinasowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show