Podróżuj kulturalnie latem

pociąg wakacjeRozpoczęły się wakacje - okres wzmożonych wyjazdów urlopowych i weekendowych wypadów za miasto. Latem pociągami PKP Intercity dojedziemy do popularnych miejscowości turystycznych położonych zarówno w górach, nad morzem jak i na Mazurach. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę wybierając się w wakacyjną wycieczkę pociągiem, PKP Intercity przypomina wraz z Adamem Jarczyńskim - ekspertem akcji Strefa Kulturalnego Podróżowania.

Kilka prostych wskazówek

Rozpoczął się sezon wakacyjnych wyjazdów. Wybierając pociąg jako środek transportu w drodze na wyczekany wypoczynek czy weekend poza miastem, pamiętajmy o kilku uniwersalnych zasadach, dzięki którym podróż minie przyjemnie i komfortowo dla wszystkich pasażerów. Jak zapewnić rozrywkę dziecku w czasie wielogodzinnej podróży? Co zrobić z bagażami? Czy można otworzyć okno w przedziale bez zgody współpasażerów? PKP Intercity wspólnie z Adamem Jarczyńskim z Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety, autorem bloga dobremaniery24.pl przypominają, o czym pamiętać w czasie wakacyjnych przejazdów koleją.

Czasem zapominamy, że pociąg, to wygodny środek transportu ale – co warto podkreślać – publicznego. Dlatego tak istotne, dla dobrego samopoczucia współpasażerów czyli nas wszystkich, jest taktowne korzystanie ze wspólnej przestrzeni. Nawet dzieci nie mają taryfy ulgowej, a w zasadzie rodzice bądź opiekunowie, którzy powinni odpowiednio się przygotować do podróży, zapewniając podopiecznym rozrywkę, która wcale nie musi ograniczać się do oddania swojego smartfona. Tak samo dopytanie współpasażerów – czy komuś nie będzie przeszkadzało obniżenie temperatury, opuszczenie zasłony, czy otworzenie okna, nie jest wysiłkiem przypisywanym tylko superbohaterom. Jeżeli będziemy pamiętali, że nie podróżujemy sami, dajemy wtedy sygnał, że liczymy się ze zdaniem osób dookoła, a to dobry wstęp do przyjemnej podróży – podsumował Adam Jarczyński, ekspert ds. savoir-vivre.

Savoir-vivre na co dzień

W ramach utrwalania wiedzy o zasadach savoir-vivre-u, na monitorach w pociągach kategorii Express InterCity Premium (Pendolino) oraz części pociągów kategorii InterCity (składach zespolonych typu Flirt3 i PesaDART) wyświetlany jest kodeks kulturalnego podróżowania. Znajdują się w nim porady, co zrobić, a czego unikać w pociągu, by podróż była przyjemna zarówno dla nas, jak i dla naszych współpasażerów. Kodeks wyświetlany jest również na ekranach przy kasach w 38 miastach w Polsce, m.in. w Bielsku-Białej, Częstochowie, Opolu i w Zakopanem.   

W góry, nad morze czy na Mazury

PKP Intercity oferuje na okres wakacyjny wiele sezonowych połączeń. Pociągami dojedziemy do popularnych miejscowości turystycznych. Miłośnicy kąpieli morskich będą mogli przybyć pociągiem do Kołobrzegu, Świnoujścia, Łeby, Ustki czy na Hel, zaś amatorzy mazurskiego klimatu dotrą składami do Olsztyna, Działdowa i Iławy. Wielbiciele górskich wycieczek dojadą pociągiem m.in. do Zakopanego, Szklarskiej Poręby czy Jeleniej Góry. W sumie w okresie letnim przewoźnik uruchomi codziennie ponad 400 pociągów kursujących po Polsce i Europie.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show