Zamek w Niemodlinie najpiękniejszym zamkiem Opolszczyzny

niemodlin zamekMiłośnicy historii, legend i niesamowitych historii zadecydowali. W konkursie ogłoszonym przez Polską Organizację Turystyczną Zamek w Niemodlinie pokonał cieszący się ogromną popularnością kompleks zamkowy w Mosznej. Na jesieni stanie w szranki z najpiękniejszymi polskimi zabytkami.

To zwycięstwo cieszy ogromnie, tym bardziej, że Zamek w Niemodlinie pojawił się na liście atrakcji turystycznych dopiero dwa lata temu. Historia obeszła się z nim w typowy bezwzględny sposób. Nieszczęśliwe układy właścicielskie, złe zarządzanie, brak odpowiednich regulacji prawnych doprowadziły obiekt do opłakanego stanu. Rozgrabiony z dzieł sztuki, mienia ruchomego miał podzielić los zabytkowych ruin. Na szczęście spotka go lepszy los. Nieczynny od dłuższego czasu obiekt ponownie otworzył swoje bramy i stał się atrakcją turystyczną miasta i regionu.

Tajemnicze odkrycia

Artefakty z zaświatów

Od 2 lat Zamek w Niemodlinie jest w remoncie. Na początek poszedł dach. Trzeba było zabezpieczyć budynek przed dalszą degradacją. Następna w kolejności była zamkowa kaplica. Podczas prac znaleziono dwa sarkofagi z ciałami. Krypty odsłonięto w czasie prac renowacyjnych w kaplicy zamkowej. Trumny z ciałami (mężczyzny i kobiety) oddano do renowacji i ekspertyzy, a do zamku wróciła jedna z trumien, ta w której spoczywa ciało kobiety. To tak zwana trumna wewnętrzna, którą wkładano do sarkofagu. Ten w tym wypadku był podwójny, co świadczy o tym, że zmarli byli parą. Zachowała się jedwabna suknia, w której pochowano zmarłą, trzewiki oraz różaniec. Trumny będzie można oglądać w kaplicy zamkowej po zakończeniu prac renowacyjnych.

Bursztynowa komnata

Kolejne niesamowite znalezisko to Bursztynowa Komnata, odnaleziona podczas remontu zamkowych piwnic, ukryta w specjalnych skrzyniach. Kto je tam ukrył? Nie wiadomo. Oryginalna powstała na zamówienie pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna, a następnie w 1716 r. została podarowana carowi Piotrowi I. Ślad po niej zaginął w czasie II wojny światowej, a jej poszukiwania trwają do dziś.

Właściciele zamku w Niemodlinie postanowili oddać komnacie jedną z zamkowych sal. Komnata przypomina między innymi, że w pobliżu przebiegał opolski odcinek bursztynowego szlaku.

Zamek Niemodlin powstał na styku dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych średniowiecznej Europy– Staropolskiego i Via Regia, Strata Regia inaczej nazywanego Drogą Solną (dzisiejsza autostrada A4, europejska E 40). Karawany kupców przewoziły tędy głównie sól, ale również i bursztyn.

Niemodlińskie duchy. Rezydentka z Niemodlina.

Pojawia się na wieży zamkowej, przechadza po komnatach. To panna młoda, która nie doczekała poślubnej nocy. Podczas uczty postanowiła schować się przed świeżo poślubionym mężem. Nieszczęśliwie wybrała otwartą trumnę w kaplicy zamkowej. Wieko zatrzasnęło się, a nieszczęśliwy mąż nigdy już nie zobaczył swojej żony żywej. Uczta weselna zamieniła się w stypę. Pannę młodą pochowano w podziemiach zamkowej kaplicy. Jako biała dama wciąż krąży po zamku i przywołuje ukochanego. Wielu ludzi słyszało jej głos, a niektórzy ponoć ją widzieli…

Atrakcje Niemodlińskiego Zamku

W Zamku w Niemodlinie w ciągu minionego roku pojawiło się sporo atrakcji turystycznych. Do najchętniej zwiedzanych należy oczywiście sala tortur wyposażona w eksponaty z dokładnymi opisami. Właściciele odrestaurowali również zamkowe piwnice, wkrótce planowane jest otwarcie zapowiadanego Muzeum Ikon oraz Zbrojowni.

Trwają prace w zamkowym ogrodzie, w którym znajduje się 7 Pomników Przyrody, w tym najstarszy 400 letni cis. Z każdym z drzew wiąże się inspirująca historia bądź legenda. W zamkowym zwierzyńcu oprócz kur i pawi pojawiło się stado danieli.

W Zamku Niemodlin oddycha się historią. Właściciele zapraszają na pikniki tematyczne, pokazy rycerskie, warsztaty rękodzieła, nocne zwiedzanie, a nawet... na bale.

Warto odwiedzić zamek w Niemodlinie. Można go zwiedzać w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00 oraz od wtorku do piątku od 10.00 do 16.00

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show