Biało-czerwone lokomotywy PKP Intercity już na torach
Na tory wyjechały już pierwsze lokomotywy PKP Intercity ozdobione okolicznościową, biało-czerwoną grafiką. W ten sposób przewoźnik aktywnie uczestniczy w obchodach stulecia odzyskania niepodległości.
20 lokomotyw PKP Intercity uzyskuje nowy wygląd. Każda z nich będzie wyróżniać się okolicznościową biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. W narodowych barwach pojawi się 6 maszyn EU44, czyli popularnych Husarzy oraz 14 pojazdów typu EP09. Pierwsze z nich można już spotkać na torach. Oklejone lokomotywy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą, m.in. na trasach: Warszawa – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Bydgoszcz – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Warszawa – Kraków, Przemyśl – Kraków – Opole – Wrocław.
Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik aktywnie włączył się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska kolej od zawsze odgrywała znaczącą rolę w naszym kraju, dlatego tym cenniejsza jest rola PKP Intercity w przypominaniu wiekopomnych wydarzeń sprzed stu lat, zarówno w Polsce, jak i za granicą - mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Dodatkowo 60 EZT-ów, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych - Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART jeździ z naklejkami programu „Niepodległa” na czole. Jest nią cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego. Oklejone lokomotywy oraz EZT będzie można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku.
Jesteśmy przekonani, że te wyjątkowe biało-czerwone lokomotywy oraz składy zespolone z odtworzonym cyfrowo napisem „Niepodległa” będą przyciągać wzrok ludzi w całej Polsce - zapewnia Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Główną ideą naszych działań związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest pokazanie różnych sposobów świętowania tego wyjątkowego wydarzenia. Grafika, która zdobi nasze lokomotywy ukazuje różnych Polaków z całego kraju, od morza do gór, od dzieci do emerytów, którzy na swój sposób cieszą się z odzyskanej wolności. Na co dzień wozimy po całym kraju i za granicę miliony Polaków, dlatego zależy nam na tym, aby ta wyjątkowa rocznica łączyła nas wszystkich - wyjaśnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.
Umieszczenie logo „Niepodległa” na pociągach to kolejna już inicjatywa będąca wynikiem partnerstwa PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za obsługę Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Biuro nadzoruje część programów dotacyjnych, włączających Polaków we wspólne świętowanie oraz jest dysponentem oficjalnego logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewoźnik od zeszłego roku włącza się w działania mające uczcić pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku.
Współpraca z PKP Intercity jest istotnym fragmentem promocji obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Logo „Niepodległa” już od kilku miesięcy prezentowane jest na pociągach Pendolino, PesaDART czy Flirt3. Pasażerowie mogą spotkać Niepodległą na mundurach drużyn konduktorskich, a spoty promujące obchody możemy zobaczyć, od czasu do czasu, na ekranach w pociągach. Mam nadzieję, że tak owocna współpraca z narodowym przewoźnikiem kolejowym rozpowszechni ideę świętowania stulecia odzyskania niepodległości – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Jak pokazują badania, odzyskanie niepodległości w 1918 roku jest jednym z najczęściej wymienianych przez Polaków wydarzeń z przeszłości stanowiących powód do dumy i co więcej, jego znaczenie w pamięci zbiorowej Polaków rośnie. W 1987 roku o tym wydarzeniu wspominało 6,3% społeczeństwa, w 2003 roku 13,1%, a w najnowszym pomiarze z 2016 roku 14%. Polacy wskazują Święto Niepodległości jako święto państwowe lub rocznicę, które ich zdaniem najbardziej zasługuje na szczególne upamiętnienie, twierdzi tak 73% respondentów.
Polskie Koleje Państwowe to ponad 90 lat tradycji i służby ojczyźnie, a polscy kolejarze niejednokrotnie udowodnili swoje bohaterstwo i honor. Dziś spółkom z Grupy PKP bardzo zależy na pielęgnowaniu historii Polski i popularyzacji wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Stąd też nie mogło nas zabraknąć w celebrowaniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości – podkreśla Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A.
PKP Intercity planuje kolejne akcje w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W ich ramach przewoźnik będzie zachęcał do tego, aby poznawać nasz kraj: jego historię, tradycję, kulturę, najciekawsze miejsca. PKP Intercity planuje działania w mediach społecznościowych, jak również aktywności w kilku polskich miastach.
- Lato pełne wrażeń w NFM
- Czas na przesiadkę! WROwerowy Serwis we Wrocław FashionOutlet już 26 kwietnia
- Relaks po pełnym obowiązków tygodniu – nowy cykl zajęć kreatywnych w Centrum Handlowym Auchan Bielany
- Kobiece przyjemne z pożytecznym
- Zdrowy Dzień Kobiet - zaproszenie na darmowe konsultacje lekarskie
- Zarezerwuj parking we Wrocławiu i ciesz się zwiedzaniem miasta
- Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Wiosenna korekta rozkładu jazdy w Kolejach Dolnośląskich
- Znamy listę nowych przystanków na żądanie Kolei Dolnośląskich
- Strażacy z kalendarzem dla Mariusza
- Grupa Sudecka GOPR zaprasza w swoje szeregi
- City Docs – najciekawsze dokumenty i dyskusje o życiu miast w kinie LOT w Jeleniej Górze
- FLOW LAND - piknik artystyczny w Tarczynie niedaleko Wlenia już 18 maja
- Przez kobiety dla kobiet. Wystawa #lessismore w Zamku Topacz
Reklama
Error: Any articles to show