Fortum ogrzeje Nowe Żerniki

fortum żernikiFortum rozpoczyna prace związane z podłączeniem do sieci ciepłowniczej wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki. W tym roku firma zbuduje dwukilometrowy odcinek nowej magistrali od ulicy Hermanowskiej do projektowanego osiedla. Jest to największa dotychczasowa inwestycja związana z rozbudową sieci ciepłowniczej Fortum w tym mieście, o łącznej wartości około 10 milionów złotych. Symbolicznego wbicia łopaty pod budowę sieci dokonali dzisiaj wspólnie Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski i Prezes Fortum Mikael Lemström.

Rozbudowa sieci ciepłowniczej obejmuje budowę nowej magistrali w kierunku osiedla Nowe Żerniki. Przy budowie zostaną wykorzystane wyłącznie rury preizolowane, wyposażone w system automatycznego wykrywania wilgoci, co pozwala na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Instalacja przebiegnie w całości pod ziemią, między innymi pod dnem rzeki Ślęzy i Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Prace budowlane potrwają do października 2015 roku.

– Budowa sieci ciepłowniczej na potrzeby osiedla Nowe Żerniki to nasz największy dotychczasowy projekt inwestycyjny we Wrocławiu. Szacujemy, że łączne zapotrzebowanie na ciepło sieciowe osiedla Nowe Żerniki będzie wynosiło około 19 megawatów, co oznacza, że skorzysta z niego od 8 do 10 tysięcy przyszłych mieszkańców. Dodatkowo nowa sieć będzie dysponowała odpowiednią rezerwą mocy, która umożliwi dalszą jej rozbudowę w kierunku zachodnim i północnym, na przykład na potrzeby nowego szpitala we Wrocławiu – mówi Włodzimierz Popielewski, Manager Inwestycji Sieciowych i Produkcyjnych Fortum.

Osiedle Nowe Żerniki zostanie zbudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Znajdą w nim zastosowanie proekologiczne rozwiązania odpowiadające potrzebom mieszkańców nowoczesnego miasta. Jednym z nich jest ciepło sieciowe, należące do najbardziej efektywnych i przyjaznych środowisku sposobów ogrzewania pomieszczeń. Długość sieci rozprowadzającej ciepło na osiedlu wyniesie ok. 2,5 km.

– Dynamiczny rozwój Wrocławia idzie w parze z rosnącą liczbą mieszkańców, którzy mogą korzystać z ciepła sieciowego, przyjaznego dla środowiska. Na jego wykorzystanie decydują się nie tylko deweloperzy budujący nowoczesne osiedla, takie jak Nowe Żerniki, ale również zarządcy historycznych kamienic
w centrum Wrocławia ogrzewanych dotychczas za pomocą indywidualnych źródeł ciepła. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie szkodliwego zjawiska tak zwanej „niskiej emisji”, która jest dużym problemem w polskich miastach – mówi Mikael Lemström, Prezes Fortum Power and Heat Polska.

Zapotrzebowanie na ciepło sieciowe we Wrocławiu stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku Fortum podpisało umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej na łączną moc blisko 56 MW. Firma planuje dalszy rozwój sieci ciepłowniczej, między innymi w kierunku osiedla Jagodno. Równolegle podłącza do sieci kolejne istniejące budynki na terenie miasta.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup