Siedemdziesiąt lat Liceum Mickiewiczowskiego

70 lat III LOJest sierpień 1946 roku. W zniszczonym po wojnie Wrocławiu powoli rozpoczyna się normalne życie. To właśnie wtedy Antoni Zięba zakłada III Liceum Ogólnokształcące, jako drugą szkołę średnią w mieście.

Jubileusz 70 – lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu odbędzie się w dniach 6 – 8 października 2016 roku (czwartek – sobota) na terenie szkoły w budynku przy ul. Składowej 5. Obchody rozpoczną się Konferencją Reflektora Trójki. Będą to wykłady i spotkania naukowe obecnych uczniów z absolwentami – profesorami i doktorami naukowymi - matematykami, historykami, fizykami, czy też architektami i lekarzami. Pojawi się tutaj wiele znanych nazwisk, jak np. prof. dr Arkadiusz Wójs Dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. Romuald Zdrojowy Prorektor ds. Klinicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, reżyser i scenarzysta filmowy Wiesław Saniewski i wielu innych. Tematyka wykładów  dla młodzieży dotyczyć będzie różnych zagadnień naukowych, a celem tych spotkań jest wskazanie młodym osobom dokąd mogą dojść w życiu, zaczynając  od Liceum Ogólnokształcącego nr III.  

Głowna część obchodów Jubileuszu 70 – lecia przewidywana jest na piątek, 7 października 2016. Rozpocznie ją Akademia Rocznicowa, której uczestnikami będą goście honorowi Jubileuszu, grono pedagogiczne szkoły i aktualni uczniowie. Podczas ceremonii aktualnym i byłym nauczycielom LO nr III zostaną wręczone Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz Medale LO nr III za wybitne zasługi dla szkoły. Po Akademii odbędzie się spektakl teatralny „Ballady” Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów klasy teatrologicznej. Jest to ta sama grupa młodzieży, która przygotowywała spektakl „Amor w Soplicowie” na otwarcie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu w maju 2015 roku. Przez cały dzień szkoła będzie otwarta dla absolwentów, których ugoszczą obecni uczniowie LOIII. Zakończenie pierwszego dnia Jubileuszu uświetnią wieczorne koncerty zespołów absolwenckich (od godz. 18:00), których członkowie byli zwycięzcami „Wybryku”, czyli „Wielkiej Yntelektualnej Biesiady Rytmu Y Kultury” – Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Licealisty, odbywającego się w naszym liceum od 1991 roku. Podczas piątkowej uroczystości zagrają: Agnieszka Siemion & The Band, zespół 22:30 oraz Mizia & Mizia Blues Band.

Historię Liceum Ogólnokształcącego nr III przywykliśmy dzielić na dwa okresy – tzw. „starą Trójkę”, kiedy to siedziba szkoły znajdowała się przy ul. Jedności Narodowej 117 oraz dzieje szkoły po roku 1965, kiedy to siedzibę przeniesiono do budynku typowej „tysiąclatki” na ulicę Składową. Mimo że w „nowym” budynku uczymy się już przeszło 51 lat, sercem nadal związani jesteśmy ze „starą szkołą”. Tam też, pod tablicą pamiątkową pierwszego dyrektora - Antoniego Zięby, delegacja uczniów i absolwentów złoży kwiaty w ostatnim dniu Jubileuszu, czyli w sobotę. W tym także dniu w kościele Św. Bonifacego odbędzie się uroczysta Msza Św. przygotowana i prowadzona przez księży absolwentów naszego Liceum.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup