Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności


alt3 lutego br. w nowej siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przy pl. Strzeleckim 25 odbędzie się uroczystość, podczas której prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński odznaczy w imieniu Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności działaczy Solidarności i antypeerelowskiej opozycji.

Wśród odznaczonych są:

Jerzy Dereń

W latach 80-tych był działaczem NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Maszyn Ceramicznych i Kamionki w Ziębicach. internowany w okresie 04.09.1982 – 16.10.1982 r., osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Nysie. Po zwolnieniu z internowania, poprzez szykany w miejscu pracy - zmuszony do zwolnienia.

Wiesław Modzelewski

W latach 80-tych jako pracownik Zakładów Wytwórczych Aparatury Precyzyjnej „Mera – Pafal” w Świdnicy był etatowym członkiem NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk, przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego Ziemi Świdnickiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego do 1984 r. współtworzył Tymczasową Komisję Ziemi Świdnickiej oraz komitet Pomocy Represjonowanym przy parafii śś. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Internowany i pomiędzy 9.05. a 10.07.1982 r. przebywał w ośrodku odosobnienia w Głogowie. Tam uczestniczył w 4-dniowej głodówce, wydawał znaczki solidarnościowe, koperty okolicznościowe i pieczątki. Był współzałożycielem, redaktorem i drukarzem podziemnego „Biuletynu Informacyjnego Ziemi Świdnickiej” a także pism: „Z Rąk do Rąk”, „Nasz Głos”, „Wolny ZWAP-owiec”. Dodatkowo organizował i koordynował sieć kolportażu podziemnych pism oraz książek, ulotek kaset video. Organizował manifestacje oraz prowadził bibliotekę wydawnictw podziemnych w Świdnicy. W ramach represji dodatkowo został powołany do odbycia służby w Wojskowym Obozie Specjalnym w Wędrzynie (5.11.1982 r. – 3.02.1983). Skierowano go do 4. Brygady Saperów w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie był skoszarowany a następnie – jako saper pontonier - wysłany na poligon w Wędrzynie.
Poddany inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa do 1985 r.

Zbigniew Rupnicki

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, organizator posolidarnościowego strajku 15.12.1981 r. w Centrum Naukowo – Produkcyjnym Automatyki Energetycznej we Wrocławiu. Za działalność w zakonspirowanej grupie byłych działaczy „Solidarności” i kolportaż pomiędzy Regionalnym Komitetem Strajkowym a zakładem pracy został 14.04. 1982 r. zatrzymany a następnie internowany 16.04.1982 r. Umieszczono go w ośrodku odosobnienia w Nysie, skąd został zwolniony 8.06.1982 r.

Zygmunt Wałęsa

Od 1980 r., jako pracownik PKP był współtwórcą i aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność” na terenie Wałbrzycha, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej „S”. Za powyższą działalność był internowany: 14.12.1981-19.03.1982 r. i osadzony w ośrodku odosobnienia w Świdnicy, następnie Kamiennej Górze. Po zwolnieniu z internowania brał udział w nielegalnych zebraniach członków podziemnej „Solidarności”, zajmował się kolportażem nielegalnych wydawnictw, uczestniczył w pielgrzymkach i mszach za ojczyznę. W okresie pomiędzy 1985 a 1988 był zatrzymywany, nękany rozmowami ostrzegawczymi i rewizjami osobistymi.

Wstęp na uroczystość za zaproszeniem (z wyjątkiem przedstawicieli mediów).

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup