Pracownia przyrodnicza dla szkoły i naukowy plac zabaw dla gminy – PGNiG zaprasza mieszkańców Śląska do wspólnej walki o czyste powietrze

edukacja powietrze– O tym, że mamy dzisiaj duży problem z jakością powietrza w Polsce wiedzą już chyba wszyscy. Pytanie, czy zastanawialiśmy się nad tym, co sami możemy zrobić, żeby nie oddychać „śmieciami”? Najwyższy czas, by zacząć edukować o zanieczyszczeniach powietrza dzieci i młodzież w Polsce. To oni za jakiś czas będą mieli realny wpływ na to, czym oddychamy – mówi Radek Brzózka, znany prezenter telewizyjny i popularyzator nauki, ambasador programu edukacyjnego „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”.

Jak się zgłaszać do programu? Wystarczy wejść na stronę internetową www.powietrzebezsmieci.pl/szkoły i wypełnić formularz rejestracyjny. Pierwsze 1 000 szkół, które zgłoszą się do programu otrzymają AntySmogBox, czyli pudełko z wydrukowanymi materiałami edukacyjnymi potrzebnymi do przeprowadzenia lekcji w szkołach. Pozostałe szkoły będą mogły pobrać materiały ze strony internetowej programu. Zadaniem uczestników programu jest przeprowadzenie 5 zajęć w oparciu o materiały oraz sporządzenie raportu dokumentującego zrealizowane zajęcia. Autorzy trzech najciekawszych lekcji otrzymają wyposażenie sali przyrodniczej o wartości 30 000 zł każda.

– Niedawno przeprowadziliśmy ogólnopolskie badanie, które miało nam pokazać co tak naprawdę o jakości powietrza myślą i wiedzą Polacy. Jedno z pytań dotyczyło sposobów na ochronę mieszkańców miast i wsi przed zanieczyszczeniami powietrza. Zdecydowana większość – aż 77 procent respondentów, stwierdziło, że: należy karać wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych. Natomiast nasza odpowiedź na dziś, to przede wszystkim edukować! Celem naszego programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” jest uświadomienie Polakom przyczyn i skutków zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska niskiej emisji, czyli najczęstszej przyczyny smogu. Chcemy uczyć dzieci jak chronić się przed zanieczyszczeniami i jak je ograniczać w codziennym życiu. Liczymy na to, że szkoły w województwie dolnośląskim licznie przyłączą się do naszej akcji – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG.

Szkoły zainteresowane udziałem w programie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy do 31 grudnia br. Raport dokumentujący lekcje należy przesłać do 27 kwietnia 2018 roku. Trzy szkoły, które wygrają nowe pracownie poznamy jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami.

Poza szkołami do kampanii mogą się włączyć również gminy z województwa dolnośląskiego. Do wygrania jest pięć naukowych stacji zabaw. Gminy zainteresowane udziałem w projekcie muszą do końca 2017 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.powietrzebezsmieci.pl/gminy. W kolejnym etapie po weryfikacji  zgłoszeń, między 8 stycznia a 28 lutego 2018 roku odbędzie się głosowanie, w którym mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na wybraną gminę. Wszyscy głosujący będą musieli zapoznać się wcześniej z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zanieczyszczeń powietrza, a następnie, jeszcze przed głosowaniem, odpowiedzieć na proste pytanie, związane ze smogiem.  Naukowe stacje zabaw PGNiG wygra 5 gmin z największą liczbą głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

Więcej informacji o kampanii PGNiG można znaleźć na www.powietrzebezsmieci.pl lub na facebook.com/PowietrzeBezSmieci/

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup