5 faktów o polskich świętach, których możesz nie znać

świąteczne tradycjeNiektórzy Polacy pielęgnują rodzime lokalne tradycje, organizują konkursy na najokazalszą szopkę, Nowy Rok w środku grudnia i wyjście do kina. Warto poznać kilka ciekawostek o tym, jak w Polsce celebruje się święta. Tymi 5 faktami zainteresujesz domowników i rozpoczniesz ciekawą rozmowę przy wigilijnym stole. Gdzie zobaczysz największa szopkę bożonarodzeniową? W jakim regionie bez obaw możesz robić innym żarty w sylwestrową noc? Co od paru lat stało się współczesną, polską tradycją świąteczną? Poniżej odpowiedzi!

Najpiękniejsze szopki na świecie

Według polskiego zwyczaju w okresie świątecznym należy odwiedzić szopkę bożonarodzeniową. Polacy w ich budowaniu od lat są nieprześcignieni. W tym roku największa konstrukcja tego typu stanie w bazylice ojców Franciszkanów w Katowicach. Drugą pod względem wielkości będzie można zobaczyć w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Od 75 lat w Krakowie w pierwszy czwartek grudnia organizowany jest również największy konkurs na bożonarodzeniowe szopki. Dzieła prezentowane są pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, a następnie można je oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Zwyczaje, które zachowują wszyscy Polacy

Niektóre tradycje świąteczne kultywowane są w każdym zakątku Polski. Najpopularniejsze to wkładanie łuski bożonarodzeniowego karpia do portfela (zapewnia bogactwo i szczęście w nowym roku) oraz wierzenie, że jaka Wigilia, taki cały nowy rok. Zwyczaje, które na stałe zapisały się w świątecznej tradycji, to również pozostawianie pustego miejsca przy stole lub konieczność spróbowania każdej z 12 potraw.

Nowy Rok nie wszędzie zaczyna się 1 stycznia

Zgodnie z tradycją mieszkańcy Kaszub nowy rok rozpoczynają kilka dni wcześniej. Rok kaszubski swój początek ma już na początku grudnia. W same Boże Narodzenie wszystkich odwiedzają Gwiozdki (przebrani kolędnicy).

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy tego regionu nie obchodzą Sylwestra. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia popularna jest tzw. noworoczna fifa, czyli zwyczaj robienia sobie nawzajem kawałów. Najważniejsze jest jednak to, że nie wolno się za nie obrażać.

Prawie 3 mln Polaków zakochało się w „Listach do M.”

Za granicą jest „To właśnie miłość”, a w Polsce „Listy do M.”. Kultowa świąteczna komedia romantyczna na stałe wpisała się w repertuar grudniowych seansów filmowych. Pierwszą część w 2011 roku obejrzało aż 2,874 mln osób – co sprawiło, że produkcja uplasowała się na 10. pozycji najpopularniejszych polskich filmów po 1989 roku. W listopadzie 2017 roku do kin weszła 3 część „Listów do M.” i już w trakcie premierowego weekendu zobaczyło ją 800 tys. osób!

Warszawa z najbardziej okazałymi iluminacjami świątecznymi w Europie

Co roku polskie miasta dekorują swoje ulice świecącymi ozdobami, drzewkami i tworzą specjalne iluminacje. Najbardziej widowiskowe można znaleźć m.in. w Warszawie. W tym roku stolica może pochwalić się jedną z najbardziej olśniewających iluminacji w Europie. Instalacja składa się z 4,5 mln energooszczędnych diod i prawie 130 elementów dekoracyjnych. Co ciekawe, gdyby połączyć wszystkie ozdoby w pojedynczy łańcuch, liczyłyby on łącznie aż 680 km długości.

Źródło: HRS

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup