Spotkaj wrocławskiego krasnala, który wyruszył na podbój kosmosu

krasnal niepodległyWrocławski krasnal Niepodległy był dwa razy w stratosferze – 20 i 22 kilometry nad Ziemią złożył życzenia Polsce. Potem pojawił się na Placu Niebiańskim w Magnolia Park. To jedyna okazja, by go zobaczyć. Wstęp wolny.

Krasnal Niepodległy różni się od swoich ponad 300 wrocławskich braci. Jest mniejszy, lżejszy, ale bardzo wytrzymały. Został wydrukowany w technologii 3D. Siedzi na lecącej rakiecie z flagą Polski i godłem Wrocławia. Ma wyciągniętą rękę, którą wytycza kierunek - cała naprzód! Za jego wizerunek odpowiada wrocławska rzeźbiarka Beata Zwolańska-Hołod.

Waldemar Płusa, pomysłodawca akcji Rozszerzanie Wyobraźni oraz członkowie klubu krótkofalowców SP6ZWRD dwukrotnie wysłali go balonem w stratosferę – w sylwestrową noc oraz 6 stycznia. Na pokładzie znalazły się kamery, które udokumentowały wyprawę oraz wirtualny zapis życzeń dla naszego kraju. W ten sposób zainaugurowali obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od czwartku (25 stycznia) krasnala można zobaczyć na Placu Niebiańskim w Magnolia Park (poziom 0 - tuż przy sklepie Zara).

- Cieszymy się, że możemy zaangażować się w inicjatywę, która w tak ciekawy sposób zwraca uwagę na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park. - Zapraszamy do odwiedzania krasnala Niepodległego, w końcu to pierwszy mieszkaniec Wrocławia, który wybrał się na podbój kosmosu. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do składania życzeń Polsce, które zostaną zabrane w kolejną podróż – dodaje.

11 Listopada 2018 roku organizatorzy planują po raz trzeci wysłać krasnala do stratosfery. Ponownie zabierze ze sobą nadajnik krótkofalowy, który nada życzenia dla Polski. Będzie je można odczytać na całym świecie. Każdy może złożyć swoje życzenia – wystarczy wypełnić formularz na stronach internetowych 100latpolsko.pl lub stolatpolsko.pl.

- Wrocław jako pierwsze miasto włącza się w tak oryginalny i ciekawy sposób w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jestem przekonany, że do naszej akcji przyłączą się Polacy na całym świecie, a być może uda nam się nawet pobić rekord Guinnessa w liczbie składanych życzeń – mówi Waldemar Płusa.

Z Magnolia Park oryginał Niepodległego trafi na aukcję Balu Dobroczynnego Anny i Rafała Dutkiewiczów. Wydarzenie odbędzie się 3 lutego 2018 roku. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na autorski program Waldemara Płusa – Rozszerzanie Wyobraźni.

- Chcemy kupić przynajmniej dwa wysokiej jakości teleskopy. Dzięki nim dzieci w szkołach, przedszkolach, a także domach dziecka, szpitalach czy hospicjach na własne oczy zobaczą kosmos. Niewykluczone, że siłami wyobraźni ujrzą siebie jako astronautów - mówi Waldemar Płusa. - Wszak to, co nas ogranicza w osiąganiu sukcesów, to często brak wyobraźni – dodaje.

Niewykluczone, że krasnal Niepodległy doczeka się swojej większej wersji z brązu. Miałaby ona pojawić się na szczycie Iglicy, która stoi przy wrocławskiej Hali Stulecia.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup