Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu otwarty

konsulat indii1 lutego we wrocławskim Oratorium Marianum odbyła się uroczystość otwarcia Konsulatu Honorowego Republiki Indii. To pierwsza tego rodzaju instytucja przedstawicielska Hindusów w Polsce. Tytuł przyznano Kartikeyowi Johri, dolnośląskiemu przedsiębiorcy i wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, który od ponad 30 lat mieszka w Polsce.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 250 osób, w tym przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, organizacji biznesowych, środowiska naukowego oraz instytucji kultury. Podczas uroczystości byli obecni m.in. Shri A. S. Takhi, Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Indii w Warszawie, członek Zarządu Województwa Jerzy Michalak oraz wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl a wydarzenie poprowadził Jarosław Kret.

- To ogromny zaszczyt, że właśnie we Wrocławiu powstał pierwszy Konsulat Honorowy Indii. Z tym miastem jestem związany od ponad 30 lat. Moją misją będzie umacnianie relacji polsko-indyjskich w zakresie współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturowej. Szczególnie ważny jest pierwszy z nich – w efekcie moich ostatnich działań grupa przedsiębiorców z Indii zdecydowała się na inwestycję w Polsce, w tej sprawie spotkali się już z przedstawicielami władz wojewódzkich. Jestem również po spotkaniu z Akhileshem Yadav, liderem jednej z najważniejszych partii politycznych w Indiach. Wspólnie omawialiśmy rozwój współpracy pomiędzy Dolnym Śląskiem a stanem Uttar Pradesh.– powiedział podczas uroczystości otwarcia Kartikey Johri, nowy Konsul Honorowy Republiki Indii.

Zacieśnianie relacji polsko-indyjskich jest kluczowe dla polskiej gospodarki. Już w 2016 roku Indie zostały uznane przez polski rząd za jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych rynków dla eksportu. Nasz kraj jest atrakcyjnym kierunkiem również dla indyjskich inwestorów – szczególnie tych z branży IT.

- Od kilku lat na Dolnym Śląsku obserwujemy rozwój współpracy polsko-indyjskiej i jestem przekonany, że działalność Konsulatu będzie ten proces dynamizować. Tym bardziej cieszę się, że to Wrocław stał się siedzibą pierwszej tego typu instytucji w Polsce – podsumował Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wspieranie wymiany gospodarczej między krajami to jednak nie jedyny cel, który stawia przed sobą nowy Konsul. Równie istotne będzie promowanie wśród Polaków barwnej wschodniej kultury i praca na rzecz licznej indyjskiej społeczności na terenie aż sześciu województw. Oprócz Dolnego Śląska okręg konsularny obejmie województwa: śląskie, małopolskie, opolskie, lubuskie i wielkopolskie.

- Wrocław jest miastem otwartym – i nic dziwnego, że przyciąga jak magnes mieszkańców wszystkich części świata. Naszym zadaniem jest, aby czuli się tutaj dobrze – powiedział Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

We Wrocławiu mieszka ponad 2000 obywateli Indii. Od 1 lutego wszystkie formalności związane ze swoim pobytem, będą mogli załatwiać w siedzibie Konsulatu, przy ul. Wita Stwosza 16.

- Dotąd Hindusi mieszkający na terenie Dolnego Śląska, kwestii formalnych dopełniali w warszawskiej Ambasadzie Indii. Od dzisiaj nie będzie to konieczne - to duże ułatwienie, bo Konsulat Honorowy swoim zasięgiem obejmie sześć województw - podsumował Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski.

Nowy Konsul Honorowy, Kartikey Johri jest wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego oraz właścicielem restauracji Masala, ze stolicą Dolnego Śląska związany jest już od ponad 30 lat. Doświadczenie zdobywał pełniąc funkcje doradcze w zakresie edukacji, handlu, inwestycji i turystyki. Kartikey Johri jest również jednym z ambasadorów organizacji Friends of India we Wrocławiu.. Od 2004 roku ściśle współpracuje z Ambasadą Indii w Warszawie przy organizacji delegacji indyjskich przedsiębiorców. Aktywnie wspiera także wydarzenia promujące hinduską kulturę oraz historię.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup