Wielkie otwarcie sezonu wyścigowego na Partynicach

partynice7 gonitw w międzynarodowej obsadzie, kilkudziesięciu jeźdźców, wyścigi na dystansach płaskich, płotowych oraz najbardziej widowiskowe, gonitwy z przeszkodami – tak wygląda sportowy program niedzieli 15 kwietnia, inaugurującej sezon wyścigów konnych na partynickim torze. W akcji zobaczymy „folbluty” najszybsze wyścigowe konie świata, które pędzą z prędkością 60 km/h ! W programie nie zabraknie atrakcji towarzyszących, takich jak: pokaz woltyżerki (ćwiczenia akrobatyczne na koniu), przejażdżki na kucykach dla najmłodszych, czy występy zespołu Dixie Tigers Band. Wyścigowa niedziela rozpoczyna się o godz. 14:00, wstęp jest bezpłatny.

Wyścigi płaskie, płotowe i przeszkodowe z udziałem folblutów, czyli wyścigowej formuły 1

W niedzielę 15 kwietnia konie pobiegną w 7 gonitwach: 4 na dystansach płaskich, 2 płotowych (płoty ustawiane są na trasie toru) oraz 2 przeszkodowych, których trasa biegnie na wewnętrznej części toru. W zależności od wieku koni wyścigi rozgrywane są na różnych dystansach - młodsze biegną na krótszych np. 1600 metrów, zaś bardziej doświadczone rywalizują na trasie liczącej nawet 3800 metrów. Od 2013 roku na wrocławskim torze ścigają się najszybsze konie świata – folbluty. To rasa koni pełnej krwi angielskiej, którą wyhodowano na Wyspach Brytyjskich ponad 300 lat temu. Hodowane specjalnie na potrzeby wyścigów, w galopie z jeźdźcem osiągają prędkość 60 km/h (rekord prędkości to 69 km/h). Folbluty są nie tylko najszybsze, ale też zdecydowanie większe od innych ras, np. od koni czystej krwi arabskiej.

Wyścigowa niedziela, to nie tylko wyścigi

Poza gonitwami organizatorzy przygotowali atrakcje towarzyszące. W przerwach między wyścigami będziemy mogli obejrzeć niezwykle widowiskowy pokaz woltyżerki, czyli ćwiczeń gimnastyczno-akrobatycznych na poruszającym się koniu w wykonaniu Tomasza Ogonowskiego, reprezentanta Polski, uczestnika Mistrzostw Świata i Europy, pięciokrotnego Mistrza Polski w woltyżerce sportowej. Najmłodsi będą mogli skorzystać z przejażdżek na kucykach z Wyższej Szkółki Jazdy – Partynice.

O oprawę muzyczną otwarcia sezonu zadba zespół Dixie Tigers Band grający nowoorelański jazz z początku XX wieku. W ich repertuarze znajdują się zarówno takie przeboje jak: When the Saints, Hallo Dolly, Summertime czy Moonlight, Serenade, jak i najsłynniejsze polskie melodie: Sexappeal, Ach jak przyjemnie, czy Va bank.

Wyścigowa elegancja, piknikowy klimat

Wizyta na torze wyścigów konnych to świetna okazja do pokazania się w eleganckiej odsłonie. Co prawda dress code nie jest obowiązkowy, ale organizatorzy zachęcają aby przyjść ubranym w stylistyce charakterystycznej dla dni wyścigowych. Panie zachęcamy do założenia sukienek, spódnic, a do tego kapeluszy lub fascynatorów, natomiast panom sugerujemy założenie marynarek oraz koszul, obowiązkowo z krawatem. Wyścigowa niedziela zazwyczaj trwa około 6 godzin, a na terenie partynickiego kompleksu, o powierzchni 73 hektarów, panuje piknikowa atmosfera. Wyścigi konne we Wrocławiu to doskonały pomysł na ciekawe spędzenie ostatniego dnia weekendu z emocjami sportowymi w tle.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice – unikat na skalę kraju

Wrocławianie należą do wąskiej grupy mieszkańców Polski, którzy regularnie mogą oglądać wyścigi konne. Partynice to, obok warszawskiego Służewca i sopockiego Hipodromu, jeden z trzech tego typu obiektów w kraju. Jednak tylko we Wrocławiu odbywają się najbardziej widowiskowe wyścigi z przeszkodami, przyciągające międzynarodową obsadę jeźdźców. Partynicki tor przyciąga też wyjątkową urodą retro - kameralny budynek starej herbaciarni, czy kryta drewnem w charakterystycznym, zielonkawym odcieniu trybuna główna z 1907 roku, to perełki XX-wiecznej architektury. Nic więc dziwnego, że wrocławianie przychodzący na wyścigi bardzo chętnie fotografują się na tle tych budynków.

Wyścigowe ciekawostki

Konie

- Średnia waga konia wyścigowego to 450 kg.
- Serce konia waży ok 4 kg, bije 40 razy na minutę, a w trakcie biegu nawet do 240 uderzeń na minutę.
- Konie pełnej krwi angielskiej (tzw. folbluty) osiągają prędkość 60 km/h, rekord wynosi 69,9 km/h.
- „Foule” to sekwencja kroków w pełnym galopie. W trakcie jednego cyklu koń w galopie pokonuje 4-4,5 metra.
- Psychika konia wyścigowego charakteryzuje się dużą wrażliwością, dlatego niektóre z nich biegają w „okularach” ograniczających pole widzenia, jest to coś na kształt worka wciąganego na łeb zwierzęcia. Otwory na oczy są częściowo przesłonięte, aby koń widział tylko do przodu.

Jeźdźcy

- Aby zostać dżokejem, jeździec musi wygrać w karierze minimum 100 gonitw.
- Waga dżokeja uzależniona jest od rodzaju gonitwy. W gonitwach płaskich od około 48 do 63 kg. W gonitwach skakanych od ok. 60 do 70 kg.
- W trakcie gonitwy dżokej przyjmuje aerodynamiczną pozycję, zmniejszając opór powietrza, dodatkowo musi poruszać się zgodnie z rytmem konia, nie zaburzając jego rytmiki
- Żeby ścigać się na koniach wyścigowych, trzeba mieć w sobie odwagę i dozę szaleństwa, dlatego uważa się, że charaktery dżokejów i kierowców bolidów formuły 1 są bardzo podobne.

Inauguracja sezonu wyścigowego na Partynicach
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2, 53-033 Wrocław
15 kwietnia (niedziela) godz. 14:00, wstęp wolny

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup