Wybieg dla wydr - nowa inwestycja we wrocławskim zoo

zoo wydryPrawie 1000 metrów kwadratowych z basenem o pojemności 100 000 litrów wody, to nowy wybieg dla zagrożonego, rodzimego gatunku – wydry europejskiej. Powstaje on we wrocławskim zoo w ramach rozbudowy Odrarium i dofinansowania ze środków EFRR, w ramach RPO WD  2014-2020. Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2018 roku.

„Żeby stać w miejscu, trzeba biec” te słowa Czerwonej Królowej z „Alicji po drugiej stronie lustra” chętnie parafrazuje prezes wrocławskiego zoo, Radosław Ratajszczak, odnosząc je do sytuacji ogrodu. W rezultacie wrocławska placówka zmieniła się nie do poznania w ciągu zaledwie 10 lat. Powstało wiele nowych wybiegów i pawilonów m.in. dla nosorożców, rysi, żbików i waranów z Komodo, a także ekspozycja rodzimej fauny i flory Odry – Odrarium. W budowie są wybiegi dla panter śnieżnych i mglistych, wilków a już niebawem także i dla wydr.

Oczywiście największym sukcesem jest otwarcie w 2014 r. Afrykarium, pierwszego w Polsce oceanarium, dzięki któremu wrocławskie zoo zostało największą biletowaną atrakcją turystyczną kraju. Wrocławskie zoo pamięta także o lokalnej bioróżnorodności. Odrarium powstało jako pierwsza w kraju i jedna z pierwszych w Europie ekspozycji krajowych gatunków zwierząt i roślin.

- Dzisiaj dzieci potrafią wskazać błazenka pośród innych gatunków egzotycznych ryb, ale mają kłopoty z rozpoznaniem okonia. Chcemy więc przybliżać zwiedzającym to, co jest „za płotem”, wcielając w życie powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” i stąd pomysł na powstanie i rozwijanie Odrarium – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Odrarium otwarto w 2014 roku, a jego koszt to 3,3 mln zł, z czego zoo otrzymało dofinansowanie ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu w wysokość 2,8 mln zł. W Odrarium znajdują się zbiorniki, prezentujące faunę i florę czterech odcinków rzeki Odry – Dolną, Środkową, Górną oraz Starorzecze. Można tu podziwiać ponad 60 gatunków ryb i roślin oraz kilka gatunków kaczek i jedyny występujący w Polce gatunek żółwia - żółwia błotnego.

- O rozbudowie Odrarium myślano od dawna i wreszcie plany udało się urzeczywistnić. W czerwcu rozpocznie się budowa nowoczesnego wybiegu dla narażonej na wyginięcie wydry europejskiej. Koszt tej  inwestycji to 1,8 mln zł, w tym dofinansowanie pozyskane w ramach RPO to 1,4 mln zł. Głównym celem inwestycji jest stworzenie obiektu służącego zarówno celom hodowlanym jak i edukacyjnym – mówi Anna Mielnikiewicz, starszy specjalista ds. edukacji, kierownik projektu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup